Prekvapenie sa nekonalo. Veľká cena Slovenska zostáva doma zásluhou Opasana

Prekvapenie sa nekonalo. Veľká cena Slovenska zostáva doma zásluhou Opasana
Opasan (modrý dres, biele rukávy s čiernymi hviezdami) s dž. Radkom Koplíkom víťazí vo Veľkej cene Slovenska 2021 (foto: Miro Abík)

Najväčší medzinárodný rovinový míting sezóny, Turf Gala, je za nami. Z piatich hlavných dostihov dva získali domáce kone, dva české a jedno víťazstvo ukoristili hostia z Poľska. Pre potešenie slovenských turfmanov doma zostala Veľká cena Slovenska, ktorú si medzi ďalšie veľké tituly pripísal fantastický Opasan a takisto Cena Arvy, kde svoje rovesníčky dokonale zaskočila Zuzanou Kubovičovou trénovaná Elsa, ktorá dosiahla životný úspech.

Doposiaľ nevýrazná Elsa si zažiadala o pozornosť

Elsa (bielo – modrý dres) s dž. Radkom Koplíkom bojujúca o víťazstvo s Devoir Rien (modro – žltý dres)

Ako prvá z pätice hlavných dostihov bola na programe 28. Cena Arvy spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (rovina I kat., cena, 1800m, 3 ročné kobyly, 10 000 eur), na ktorej štart sa po škrte Rabbit Manduro (Manduro) postavilo 11 kobýl v klasickom veku. Favoritkami boli víťazka českej Jarnej ceny klisen, Václavom Lukom mladším trénovaná Solemeena (Shamalgan), či v dvoch rokoch neporazená Devoir Rien (Olympic Glory), ktorá v prvej českej klasike zaostala za víťazkou len o krk. Na ich prípadné zaváhanie čakali domáce Emirate´s Flight (Sidestep) a Thamna (Star Poker), ktoré v slovenskej obdobe skončili na druhom, resp. treťom mieste. Zabúdať sa nesmelo ani na spoľahlivú Sparkle Shout (Red Jazz)

Po štarte poslal Stanislav Georgjev do vedenia Miss Mystery (Sir Prancealot), ktorú ale onedlho popri bariére predbehla Blue Bay (Shamalgan) s džokejom Martinom Srncom. V zhustenom druhom slede cválali belky Meggy a Muguruza (Footstepsinthesand), priebežnú piatu priečku si držala Thamna. Favoritky Devoir Rien a Solemeena cválali v zadnej časti poľa, ktoré uzatvárala Elsa (Olympic Glory). Do cieľovej rovinky zatočili ako prvé Blue Bay, Miss Mystery a Meggy (Gutaifan), ktorá 200m pred cieľom prebrala vedenie. To už finišovali aj Devoir Rien a takisto Muguruza. Keď to už vyzeralo na víťazstvo favoritky, z hĺbky poľa sa prekvapivo objavila Elsa, ktorá predviedla krásne záverečné zrýchlenie a pod džokejom Radkom Koplíkom zaskočila všetky svoje súperky a odsunula Devoir Rien na druhé miesto. Tretiu priečku si takisto prekvapivo ustrážila outsiderka Meggy pod Jiřím Palíkom. Na štvrté miesto sa zo zadných pozícii prebojovala Diadora ST (Power), ktorá tesne pred cieľovou páskou predbehla belku Muguruzu.

Najlepším výsledkom reprezentantky stajne KT Obal, ktorá svoje prvé dostihové kroky urobila až v tejto sezóne, doposiaľ bolo štvrté miesto v bratislavskej štvorkovej cene. Elsa síce nebola favorit, ale v Bratislave sa aj v štvrtej kategórií zídu dobré kone. Takže som to nebral tak, že by šancu v týchto dostihoch nemala. Trénerka mi povedala, že kobyla je v poriadku,“ povedal po dostihoch Radek Koplík, ktorý z triumfu nebol príliš prekvapený. Priebeh mali ideálny. Dostihy s ňou som mal parádne. Všetko nám vyšlo,“ dodal na záver.

Poľský favorit Timemaster nezaváhal

Timemaster vedený dž. Martinom Srncom

O titul najlepšieho míliara sa v Cene Scottish Rifla spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (rovina Listed kat., cena, 1800m, 4+, 15 000 eur) pobilo 13 koní. Medzi hlavných favoritov opäť patrili zahraniční účastníci na čele s poľským Timemasterom (Mukhadram), ktorému mala sekundovať v Čechách trénovaná Zariyannka (First Defence), ktorej majiteľom je ale slovenský podnikateľ Tibor Cvik. Do okruhu širších favoritov boli radení aj v Bratislave mimoriadne spoľahlivý Ideal Approach (Bushranger) alebo držiteľ slovenskej trojkoruny Arcturus (Fast Company). Oči slovenských fanúšikov sa upierali na prekvapivého víťaza Jarnej míle, zástupcu stajne MPL Racing Gray Toucha (Poet´s Voice) či najlepšieho míliara sezóny 2020, Ryonyho (Zoffany), ktorý sa v terajšej zatiaľ iba hľadal.

Po vyskočení zo štartovacích boxov šprintovali dopredu kobyly Maverana (Grand Presidium) a Lady Mazie (Excelebration), na ktoré dve dĺžky strácal tempár Ideal Approach. Na štvrtom resp. piatom mieste cválali Timemaster a Orpheus (Stormy Jail), ktorých si strážil Ryony s Tomášom Lukáškom. Spolufavoriti Zariyannka vedená Ricardom Sousom a Arcturus z tréningu Radka Holčáka cválali v druhej polovici poľa, ktoré uzatváral Royal Town (Wootton Bassett). Ako prví zatočili do cieľovej rovinky už Ideal Approach, bok po boku s Timemasterom. Finišovať začínali Ryony a takisto Zariyannka, ktorá sa blížila k vedúcim koňom. Na méte 200m pred cieľom prebral vedenie poľský hosť a už ho nepustil. Zariyannka sa síce blížila, ale predstihnúť sa jej ho už nepodarilo. Boj o tretie miesto zviedli pri bariére tiahlym finišom idúci Ophelia´s Aidan (Camacho) s Václavom Janáčkom a stredom dráhy finišujúci Ryony, ktorý tento mikrosúboj o štvrť dĺžky prehral. Piatu priečku si bez väčších problémov udržal reprezentant stajne Lokotrans, Ideal Approach.

Poľský kôň roka 2020, Timemaster, si pripísal siedmy triumf z dvanástich štartov.„Dostihy sa nám podarili, v kľude cválal za prednými koňmi a na začiatku cieľovej rovinky akceleroval a ľahko udržal prevahu až do cieľa,“ okomentoval priebeh dostihov skúsený džokej Martin Srnec, ktorý nebol v sedle francúzskeho rodáka prvýkrát. „Timemastera poznám veľmi dobre a je naozaj radosť jazdiť tak výnimočného koňa. Čakali sme, že pobeží dobré dostihy, ale predsa len tu pre neho bolo mnoho faktorov s ktorými sa musel vysporiadať. Napríklad cesta z Varšavy, menšia dráha a tiež iná konkurencia koní“, chváli svojho štvornohého partnera. „Prakticky to bol výborný test pred možným štartom vo Francúzsku,“ načrtol ambície talentovaného štvorročiaka.

Rex of Thunder sa zaradil medzi zaujímavé kone pre derby

Rex of Thunder s Michalom Demom po triumfe v 36. Starohájskom kritériu

Zápolenie, kde si zmerali sily derby kandidáti a kandidátka, 36. Starohájske kritérium spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (rovina I kat., cena, 2000m, 3 ročné kone, 10 000 eur) prilákalo takisto 13 plnokrvníkov, po škrtnutí Ariona sa ho zúčastnil rovný tucet. Ako najšancovejšie kone sa javili v Bratislave doposiaľ neporazený triumfátor Veľkej jarnej ceny Petarda (Free Eagle), tretí z rovnakých dostihov Adriano (Elvstroem), či víťazka Jarnej ceny kobýl Syrenka (Literato), ktorú čakala konkurencia žrebcov.

Po vyskočení zo štartovacích boxov sa do čela ihneď posunul chtivý Adriano, ktorý si po chvíli vypracoval trojdĺžkový náskok pred zbytkom poľa. Hlavné pole viedol Rabbit Red Jazz (Red Jazz), spolu s favoritom Petardom. Za nimi cválala jediná kobyla v poli Syrenka pod Václavom Janáčkom a rakúsky hosť San Siro (Arrigo). Adrianov náskok sa na protiľahlej rovinke navýšil a tak zaviedol pole koní do cieľovej rovinky. Pri bariére sa bližšie k slabnúcemu Adrianovi posúval Petarda, stredom dráhy finišoval Rabbit Red Jazz. Najsilnejšiu koncovku ale predviedol Rex of Thunder (Night of Thunder), ktorý sa zvonku vynoril vedľa vedúcich koní a onedlho prevzal vedenie. Pod taktovkou Michala Dema pohodlne triumfoval a Petardu s Rabbit Red Jazzom odsunul na boj o druhé miesto, ktorý o krátku hlavu vyznel lepšie pre prvého menovaného. Na štvrté miesto zo zadných pozícii pricválal Monsieur (Adlerflug) s Ricardom Sousom. Piatu priečku vybojoval Cape Crown (Zoffany) z lotu Jozefa Chodúra. Víťazný hnedák so štyrmi podkolienkami reprezentuje stajňu Březová. „Je úplne pohodový. Z ničoho si nerobí hlavu. Odpracuje, vyfúkne a ide v kľude domov. Už ako dvojročný sa správal veľmi dobre, nikdy s ním nebol žiadny problém,“ predstavuje charakter tohto nádejného žrebca Michal Demo. V dostihoch nepatril medzi favoritov, aj keď určitú triedu naznačil už minuloročným bronzom v Gerschovom memoriáli. To ako si poradil so všetkými súpermi v tomto derby triali, ale čakal málokto. „Veril som, že by mohol zabojovať o nejaké to striebro, ale že tak ľahko vyhrá, to asi nie,“ otvorene priznal jeho stály jazdec. Priebeh dostihov im síce nevyšiel, ale i napriek tomu talentovaný žrebec ukázal silný záver. „Priebeh som mal strašný, tam snáď neklaplo nič tak ako som potreboval. O to viac si cením, ako sa s tým dokázal vyrovnať a ešte to zbehnúť domov.“

Jir Sun pokračuje vo víťaznej sérii a zostáva túto sezónu neporazený

Finišujúci Jir Sun s dž. Martinom Laubem v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

V najväčšom šprintérskom zápolení sezóny, Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina Listed kat., cena, 1200m, 3+, 17 000 eur), bolo obsadených všetkých 14 boxov. Medzi favorizované kone patrili minuloročný dvojnásobný premiant z talianskych hipodrómov, nádejný šprintér Ponntos (Power), doposiaľ v dvoch bratislavských štartoch neporazený Jir Sun (Shamardal) či spoľahlivo behajúce maďarské kobyly, Vain Hope(Gutaifan) a Simply The Best (Prometheus). Dobrý výkon sa očakával aj od slovenskej Datthirey (Outstrip) zo stajne EKOLS Skalica, s.r.o.

Po otvorení štartovacích boxov dopredu vyrazil favorit Ponntos s džokejom Milanom Zatloukalom, stíhaný Datthirey s jazdcom aj trénerom v jednej osobe, Jaroslavom Línkom. Za vedúcou dvojicou sa usadili zvonku Vain Hope a pri bariére Drish Venture (Mehmas) zo stajne Meridian. Ďalšiu trojicu koní tvorili českí zástupcovia Mr Right (Echo of Light) a Got Luck (Belardo), dopĺňala ich maďarská reprezentantka Simply The Best. Spolufavorit Jir Sun čakal na svoju príležitosť v zadnej časti poľa, na ktorého chvoste cválal čierny hnedák Matello (Intello). Ako prví zatočili do cieľovej rovinky zrýchľujúca Datthirey pri bariére a už pomaly slabnúci Ponntos, ktorý odvodil tieto dostihy. Z druhej vlny sa k vedúcej slovenskej reprezentantke snažili dostať Vain Hope, Drish Venture či Mr Right. Stredom dráhy finišovala aj Simply The Best. Obe maďarské kobyly sa posunuli pred Datthirey, v tom sa už ale zvonku blížil Jir Sun. Džokej Martin Laube načasoval strhujúci záver úplne presne a jeho štvornohý partner na cieľovej páske o krk uchmatol víťazstvo maďarskej Simply The Best so Zdenkom Šmidom. Tretie miesto udržala Vain Hope pred Datthirey a piatu priečku získal veterán Mr Right v sedle s Janom Vernerom.

Výnimočný Opasan opäť preladil na víťaznú vlnu

Opasan po víťazstve v 37. Veľkej cene Slovenska

Najväčší dostih turfovej sezóny pre staršie kone nenaplnil štartovacie boxy kvantitou, ale naopak kvalitou. Na štart 37. Veľkej ceny Slovenska spoločnosti LOKO TRANS s.r.o. (rovina Gd-3 kat., cena, 2400m, 4+, 26 000 eur) sa postavilo 12 účastníkov. Favoritom nebol nik iný ako slovenská hviezda Opasan (French Navy), z tréningu Jozefa Chodúra, ktorý minulý rok ovládol České derby či maďarské Kincsem Díj. Na krk mu mal dýchať najlepší poľský vytrvalec, Night Tornado (Night of Thunder), ktorého v minuloročnej Veľkej Varšavskej porazil len na zahraničnej grupovej scéne etablovaný Nagano Gold. Na prípadné zaváhanie tejto dvojice čakal už 9 – ročný svetobežník Subway Dancer (Shamardal), ktorý sa prvýkrát ukázal v dostihoch v Strednej Európe.

Po zranení Killworta (Elusive Pimpernel) v štartovacích boxoch sa na trať vydalo 11 koní. Najlepšiu štartovú reakciu mal síce Subway Dancer pod vedením Ingrid Janáčkovej Koplíkovej, ale vodiť tieto dostihy sa nakoniec rozhodol Ricardo Sousa v sedle outsidera Edremi (Raven´s Pass). Vedľa hnedáka zo stajne Lokotrans usadil Jaroslav Línek chtivého tempára Carla Biraghi (Galileo). Ďalšiu dvojicu tvorili poľský hosť Night Tornado, ktorého stíhal Saiget (Ivawood) s Petrom Foretom. V strede poľa cválal beluš Darkolva (Dark Angel), aj slovenský favorit Opasan. V zadnej časti poľa zostávali kobyly Palmera (Jukebox Jury) a Agata Christie (Sir Percy). Pole uzatváral Markoni LP (Glavancour) a v boxoch zaostavšia O´ffensive (Anodin). V polke protiľahlej steny už prevzal vedenie Subway Dancer, pričom slabnúci Edremi sa prepadal. Pri vbiehaní do cieľovej rovinky už ho ale stíhala dvojica Night Tornado a Carlo Biraghi. Finišovať začínal aj Opasan, ktorému sa priestor na útok otvoril až na méte 300m do cieľa. Radek Koplík ho ukázal hnedákovi a ten akceleroval. Pri bariére rozbaľoval finiš aj celé dostihy schovaný Markoni LP. V posledných metroch sa boj o víťazstvo zúžil na dva kone. Opasana a Night Tornada. Opasan slovenských fanúšikov nesklamal a po tuhom boji o nos nechal za sebou svojho veľkého súpera. S odstupom jednej a pol dĺžky na treťom mieste finišoval Markoni LP vedený Václavom Janáčkom, ktorému o krátku hlavu podľahol účastník Írskeho derby, Carlo Biraghi. Piate peniaze získal polovicu dostihov odvodivší Subway Dancer, ktorý na víťazného reprezentanta stajne BORMANN strácal už viac ako 6 a pol dĺžky.

Veľký súboj medzi Opasanom a Night Tornadom videl džokej slovenskej hviezdy Radek Koplík zo sedla úplne inak, ako sa mohlo zdať. „Povedal by som, že Opasan v týchto dostihoch nebojoval. Boli to najľahšie dostihy, aké som s ním kedy išiel,“ vysvetlil svoje pocity hnedákov stály jazdecký partner a tvrdí, že más ešte rezervy. „On sa s nimi len pohrával. Keby bolo treba, vyhral by určite väčším rozdielom.“ V rozhovore po dostihoch na bratislavskom závodisku Jozef Chodúr avizoval pre Opasana zaslúžený odpočinok a následný zahraničný štart. Zdá sa, že po slovách Radka Koplíka sa slovenský turf má na čo tešiť.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Pavla Pechmanová a Miro Abík