Pardubický dvojdeň s vrcholom v podobe 133. ročníka Veľkej pardubickej je za nami. Zverenci Jaroslava Brečku pozbierali viacero cenných umiestnení. Najväčšiu hodnotu ale zrejme má piate miesto Kaiserwalzera v samotnom vrchole a tiež jeho prejav, ktorý prekvapil mnoho turfových priaznivcov.
Kladne celý míting hodnotí aj samotný javorecký tréner. „Koňom som veľmi veril, boli vo forme, ukazovali sa doma veľmi dobre. Dobre žrali, boli vyrovnané. Počítal som s tým, že by sa mohli podariť dobré výsledky.“ A tie sa aj podarili.
Tabuľový výsledok vo Veľkej pardubickej urobil obrovskú radosť
Smolu vo vrchole krosovej sezóny konečne prelomil desaťročný hnedák Kaiserwalzer (Wiener Walzer), ktorý sa na tretí pokus dostal do cieľa 133. Velkej pardubickej se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry L kat., cena, 6900m, 6+, 5 000 000 Kč) a nielen to. Po skočení poslednej prútennej prekážky sa zdalo, že by mohol bojovať aj o medaily, nakoniec mu ale došli sily a do cieľa dobehol na aj tak skvelej piatej priečke. „Medzi „koňákmi“ sa vraví, že vo Veľkej potrebuješ šťastie. Dvakrát sme ho nemali a na tretíkrát to konečne klaplo. Angažovali sme výborného džokeja, s koňom si sadli. Kaiser mal formu a pôda mu taktiež vyhovovala. Vyšli nám teda tieto veci, ktoré sme potrebovali a je z toho úžasný výsledok,“ neskrýval veľkú radosť z výkonu reprezentanta stajne DS Millennium, ktorého cesta k úspechu nebola jednoduchá. „Po tých neúspechov z posledných dvoch rokov Kaiser konečne ukázal, čo v ňom je, a že vydrží aj ďalej ako 5800m. Tých necelých sedem kilometrov mu sedí, má super vek, keď ho pošetríme a bude zdravý, môže ešte dva, možno tri roky utekať,“ vyslovuje tréner prianie a naráža na polemiky o dištancii či kvalite, ktoré sa o jeho zverencovi šírili naprieč dostihovou obcou. Mnohými bol označovaný aj ako nespoľahlivý. „To sa tak nedá tvrdiť, vždy je za tým niečo. Každý kôň dokáže spadnúť, aj ten najlepší. Na začiatku keď sa učil tak spravil aj chybu. Vždy ho to ale niekam posunulo, niečo sa tým naučil. Tento rok nespadol ani raz. On je veľmi chytrý a skoky skáče len tak, ako potrebuje. Za celú dobu sa skokovo posunul dopredu a vo Veľkej ukázal, že skákať vie. Všetko skákal parádne,“ vyvracia tieto tvrdenia.
Do hnedákovho sedla sa druhýkrát posadil skúsený český džokej Jaroslav Myška, ktorý rád vodieva kone z čelných pozícií. Napriek tomu, že také pokyny nemal, svojej povesti nezostal nič dlžný a od začiatku si s Kaiserwalzerom počínal aktívne. Populárny taxis skákali medzi prvými koňmi, a aj práve preto sa dokázali vyhnúť hromadnému karambolu. Avšak ani slovenský zástupca neskočil čisto. „Kaiser prvý rok na taxise „klinkol“ a stratil jazdca, druhý rok musel hneď po doskoku preskakovať ďalšieho koňa. Odvtedy si na tento skok dáva pozor. Má zrejme v hlave zafixované, že tam zase niečo bude,“ vysvetľuje možné príčiny toho, že pred prekážkou jemne pribrzdil. „Jardu (Myšku) som nato upozornil, že ho musí na ťažké skoky ako je taxis podporiť. On si totiž dá vtedy pozor a spraví veľký skok.“
Odvaha sa vyplatila
V ďalšom priebehu robili problémy voľné kone, ktoré na námestí Kaiserwalzera s jeho džokejom úplne vyviezli von. Aj túto situáciu ale zvládli. Po prekonaní dropu pred tribúnami poslal skúsený džokej slovenského valacha, pre mnohých prekvapujúco do čela a začal stupňovať tempo. „Z rozhodnutia Jardu Myšku vodiť som nebol prekvapený. Každému džokejovi vždy vravím ako koňa treba jazdiť, ale aj to, aby išiel podľa pocitu. Myšák (Jaroslav Myška) vravel, že mal výborný pocit. Kaiser super skákal, výborne cválal. Ťahal a stále chcel ísť dopredu. Preto sa tak rozhodol. Ja som sa toho ale nebál. Posledná práca, ktorú absolvoval bola vynikajúca a kôň bol vo forme,“ odhalil svoje, aj džokejove pocity. V pasáži za lesom vyzeral valach naozaj pri chuti. „Urobil mu krásny skok na malom taxise, znovu sa rozbehol a začal upaľovať,“ komentoval videné „Čiko“.
Preriedené štartové pole doviedol až na trávnatý ovál a poslednú prútennú prekážku prekonával blízko čela. V cieľovej rovinke sa ale rozbiehali kone so silným záverom, pričom na Kaiserwalzerovi sa začalo podpisovať to, že dostihy absolvoval aktívne a dištanciu Veľkej pardubickej si tiež vyskúšal prvýkrát. „Vo finiši na nás prišli len záverové kone. On šiel už len zotrvačnosťou. Jeho telo nebolo schopné reagovať, keďže takú dĺžku a ešte z takého tempa nikdy neutekal. Možno to ani nebolo o tom, že by mu chýbali sily, alebo že by nebol nachystaný. Prikláňam sa k tomu, čo povedal aj džokej, že keď ho prevalcovali kone zozadu, on sa zastavil. Dlho bol totiž na čele sám,“ opísal cieľovú rovinku, v ktorej jeho zverenec zoslabol. To, že 6900m dostal do nôh by mu malo do budúcna pomôcť.
Finálne piate miesto znamená pre javoreckého lodivoda najlepší výsledok v týchto dostihoch v pozícii trénera. „Áno je to tak, s koňmi, ktoré som do Veľkej chystal v minulosti to nevyšlo. Niektorým to nedovolilo zdravie, iní zase nedokončili. Kaisra v dostihoch ale nič nelimitovalo. Som z toho šťastný a poháňa ma to dopredu. Výsledok je veľká motivácia do ďalšej práce.“ Pre Kaiserwalzera sa sezóna skončila, čaká ho zaslúžený odpočinok. „Dostihy strávil úplne skvele. Aj z váhy je vidieť, že mal formu. Je v pohode a nič mu nie je,“ dodáva.
Mr Zuru obhájil minuloročnú druhú priečku
Druhý reprezentant stajne DS Millennium, deväťročný hnedák Mr Zuru (Famous Name), v nedeľu znovu potvrdil mimoriadnu spoľahlivosť a vynikajúcu sezónu zakončil striebrom v Poplerůvom memoriáli skupiny SOMI (steeplechase crosscountry NL kat., cena, 3300m, 5+, 300 000 Kč). Problém realizačnému tímu spôsobilo najmä zranenie Jana Odložila, ktorý si s valachom skvele rozumie a ako jediný s ním dokázal viackrát zvíťaziť. „Na poslednú chvíľu sme hľadali náhradného jazdca. Som rád, že na neho Jakub Kocman kývol. To, že sa nepoznali bolo menšou nevýhodou. Zuro potrebuje v dostihoch pokoj a nepodarený štart po ktorom sa musel z posledného miesta prepracovať bližšie, trochu ovplyvnil výsledok,“ narážal Jaroslav Brečka na moment štartu, kde robil zmätky Mediciman (Medicean), ktorý odmietal odskočiť do dostihov. Na tretí pokus sa to podarilo, Mr Zuru však zostal v tej chvíli vzadu. „Na druhej strane, Quart De Garde (Kapgarde) bol teraz na tom o dosť lepšie, takže zrejme by to na výsledku nič nezmenilo, akurát by sa asi dostal k víťazovi bližšie. Zuro podal dobrý výkon, ale dnes to na Quarta nestačilo.“ Zverenec Dalibora Töröka bol túto sezónu jediným koňom, ktorý dokázal slovenského reprezentanta poraziť. Úspešnú sezónu korunoval najmä jednotkovým víťazstvom v Červnovej cross country Válečníka, ku ktorému pridal tri druhé miesta.
Oroblanco sa medzi najlepšími nestratil
Jeden dobrý výsledok sa podaril aj v sobotu, tradičnom predkrme, ktorý ponúkol roviny aj ľahšie prekážkové zápolenia. V Stříbrnej trofeji – Cene pivovarů Staropramen (steeplechase NL kat., cena, 4400m, 5+, 300 000 Kč) si svoj steeplový debut odkrútil deväťročný valach Oroblanco (Jukebox Jury). Pod trpezlivým vedením Dominiky Baranovej podal v kvalitnej konkurencii výborný výkon a získal bronz. Spokojnosť neskrýval ani Jaroslav Brečka. „Oro ma neprekvapil, viem, že mu vyhovujú dlhšie trate. On má už svoj vek, ale čím dlhšie a pomalšie, tým lepšie pre neho. V steeplechase dostihoch ho to začalo opäť baviť, veril som, že sa ukáže. Som s ním veľmi spokojný.“ Reprezentant stajne Quirinus Farm patril k popredným trojročiakom, jeho kariéru ale neskôr pribrzdila štvorročná pauza uprostred ktorej absolvoval jedny dostihy. Plnohodnotne sa vrátil až minulú sezónu. Odvtedy úspešne strieda rovinové a prekážkové štarty. Je však pravdepodobné, že po tomto výkone budú jeho kroky smerovať zrejme už len do skokov.
Dostal sa tam, kam nemal
Na belušovho tréningového kolegu Lotosa (Distant Music) čakala v Křišťálovom pohári města Pardubic za podpory závodiště Wroclaw (prútenné prekážky NL kat., cena, 3400m, 4+, 300 000 Kč) taktiež ťažká úloha. Všetky šance na dobrý výsledok ale zhatil nepodarený priebeh. „Lotos mal formu, problémom bolo to, že sa dostal do čela. On keď sa dostane dopredu, ide naplno a prestane dýchať. V tej chvíli je po dostihu. Jazdkyni sa ho nepodarilo podržať a udržať na chvoste, preto nepodal výkon,“ smutne konštatoval hnedákov tréner. Reprezentant stajne Kovotvar sa v doterajších štartoch prezentoval chtivým prejavom, jeho stálej jazdkyni Dominike Baranovej sa ho pri dvoch triumfoch v Topoľčiankach ale podarilo vždy usadiť.