V deň Sviatku všetkých svätých sa u našich južných susedov konal dostihový deň, ktorého sa zúčastnila početná zostava slovenských koní. Na maďarskej pôde dokázala druhý triumf v slovenskom tréningu vybojovať Mariánom Štangelom pripravovaná Lady Mazie, ktorá musela do poslednej chvíle odolávať náporu svojich dvoch súperov. V prútenných prekážkach sa k úspechu ryšky pridal aj jej tréningový kolega Rubychop, ktorý si docválal pre slušné štvrté miesto. Piatu priečku ukoristil v rovnakom zápolení Tempico. Do hlavných dostihov dňa sa postavila Agata Christie, ktorá tiež nesklamala a získala dobrú piatu priečku.
„Nechcela ho pustiť, ale sľúbil som jej, že keby sa Jarovi niečo stalo, tak budem v stajni robiť ja,“ rozpráva Marián Štangel o Erike Línkovej v čase, keď jej manžela dohadoval do sedla svojho koňa.
Zápolenie, ktoré odštartovalo nedeľný dostihový program bolo Újkígyós Város Nagydíja (prútenné prekážky, 3200m, 3+, 1 000 000 Ft), v ktorých sa predstavila aj slovenská dvojica. V pomalej prvej časti dostihov cválal na špici Rubychop (Captain Chop), vedený jazdeckým obojživelníkom Jaroslavom Línkom, Tempico (Campanologist) sa pod maďarským amatérom Földes Bence držal v strede poľa. Po zrýchlení tempa sa zverenec Mariána Štangela usadil na štvrtú priečku, kde nerušene cválal. Reprezentant stajne MPL Racing Tempico cválal v zadnej časti poľa. V záverečnej fáze dostihov sa Rubychop na chvíľu ocitol na druhom mieste, neskôr však cez neho prešli dvaja súperi s lepším koncom a tak s odstupom niečo viac ako 12 dĺžok na víťazného domáceho Mont Mastera (Captain Marvelous) finišoval štvrtý. Tempico sa do súboja o medaily nezapojil vôbec, cieľovú pásku preťal hneď za zástupcom stajne Štangel Racing, na piatom mieste. „Rubychopa sme mali nachystaného do Bratislavy na ten „stípl“, čo sa už dvakrát odkladal, takže namiesto toho, aby sme ho doma nejako naháňali, tak sme ho vzali do Budapešti trošku vybiť energiu. Nestačil tam na dva super jednotkové kone, Mont Master tuším v derby umiestnený, ten Sambo vedel vyhrať tiež jednotky, aj keď tento rok už nemal nejaké výsledky. My sme boli štvrtý. Jaro (pozn. Línek) mi vravel, že mal ešte v oblúku plné ruky a myslel si, že ľahko vyhrá, ale Rubychop tú rýchlosť nemá, predsa je to kôň na dlhšie „stíple“, na väčšie prekážky a nie na prútenky. Ale úplne ma nesklamal, to tretie miesto by som bral radšej, ale štvrté tiež nebolo také zlé, nato, že to vôbec nie je jeho disciplína. Bežal štvrtýkrát v „prútkach“ a toto je tuším jeho najlepší výsledok. Navyše sme nechceli ani aby Lady cestovala sama,“ objasnil cestu svojho prekážkara do maďarských prúteniek. Zaujímavosťou však bol džokej na jeho chrbte. „Mali sme hviezdne jazdecké obsadenie, takže hlavne kvôli tomu sme tam s ním išli. Angažmán prišiel úplne spontánne. Bol som u neho pre Royal Gina, rozprávali sme sa. Lukáš (pozn. Matuský) išiel v ten istý deň jazdiť do Nemecka pre Vovčenka prútky a ja vravím Jarovi, keď už budeš v Budapešti, tak si sadni na toho Rubyho,“ vysvetlil netradičný angažmán Jaroslava Línka, ktorý sa však v svojich jazdeckých začiatkoch venoval aj prekážkovým dostihom. „On hneď súhlasil, že dobre teda, akurát manželka s tým mala trochu problém. Nechcela ho pustiť, ale sľúbil som jej, že keby sa Jarovi niečo stalo, tak budem v stajni robiť ja, kým sa neuzdraví, tak potom súhlasila. Je to profík, veľká škoda pre nás, že nejazdí prekážky,“ dodal príhodu na záver. Obavy manželky Jaroslava Línka boli pochopiteľné, keďže jeden z najlepších slovenských jazdcov sa nevenuje už len remeslu džokejskému, ale aj trénerskému.
Agata Christie bojovala so staršími súperkami statočne
V hlavnom zápolení dňa, Gróf Széchenyi István Emlékverseny (rovina Gd-2, 2000m, 3+ kobyly, 3 000 000 Ft) si trojročná Agata Christie (Sir Percy) zo stajne MPL Racing zmerala sily so staršími súperkami. Po štarte odskočila medzi poslednými, pričom na predposlednom mieste zotrvala až do cieľovej rovinky. V nej si začala lepšiť pozíciu. Výraznejší progres, po ktorom by mohla bojovať o medaily, ale nepredviedla. Zverenkyňa Jozefa Chodúra tak pod vedením dž. Zdenka Šmidu obsadila piatu priečku. Zvíťazila maďarská derby víťazka Golden Sea (Born To Sea), ktorá útočila z poslednej pozície.
Najviac slovenských koní tentokrát smerovalo do míliarskeho zápolenia Hitel hendikep (rovina III kat., 1600m, 3+, 680 000 Ft), ktorý sa odbehol na syntetickej dráhe. Dvaja reprezentanti stajne Strnisko, Luckynav (French Navy) a Ascalona (Lilbourne Lad) odštartovali v strede poľa, keď prvý menovaný mal hneď v úvodných metroch kolíziu a musel byť dž. Jaroslavom Línkom vzatý späť. Zverenkyňa Jaroslava Hanáčka Champagne Pink (Teofilo)do dostihov odskočila na predposlednom mieste. Ascalona a Luckynav sa s blížiacim sa cieľom prepadali a skončili v poli porazených. Naopak reprezentantka stajne HWS Tellus Equinus si pozíciu pomaly lepšila. Pod vedením dž. Jakuba Pavlíčka predviedla tiahly finiš, ktorý nakoniec stačil na šiestu priečku. Pričom práve ona a Luckynav nosili najväčšiu váhu v poli. Zvíťazil trojročný Grizzly (Kodiac) v sedle s Jozefom Parigálom.
V míliarskom zápolení sa zrodilo víťazstvo Lady Mazie
Najlepší výsledok Slovákov prišiel v Gáblik Antal Emlékverseny hendikep (rovina Elit kat., 1600m, 3+, 1 000 000 Ft), na ktorého štart sa postavila Lady Mazie (Excelebration) a Kilword (Thousand Words). Slovenskí reprezentanti odštartovali bok po boku na treťom respektíve štvrtom mieste, kde zotrvali väčšinu dostihov. Pri zatočení do cieľovej rovinky začínali finišovať, pričom Kôň roka 2014 z boja o dotované priečky vycúval. Zástupkyňa stajne Mishel Style Barbory Kráľovej musela byť v priebehu cieľovej rovinky braná dvakrát späť, pretože jej vždy niekto „skočil“ do cesty. Nakoniec dž. Šmida priestor našiel, výborne ju rozhýbal a 4 – ročná ryška akcelerovala. Do poslednej chvíle bojovala s dvomi súpermi, ktorých napokon pred cieľovou páskou zdolala a triumfovala. „Lady nás veľmi potešila. Neviem však ako jej vyrátali váhu. Bol to dvojkový hendikep a niesla tuším druhú najväčšiu váhu v poli. Neviem kvôli čomu, keď napríklad taký Kilword, ktorý ju dvakrát tento rok porazil niesol 56kg a majú skoro zhodný hendikep. Neviem podľa čoho to tam vyratúvajú, ale náš hendikep asi vôbec neberú do úvahy. S tými kilami podala super výkon,“ chválil svoju zverenkyňu Marián Štangel. „Majiteľka je spokojná a to je dôležité. Rada vyhráva,“ dodal s úsmevom. Zdenko Šmida musel v cieľovej rovine riešiť spomínanú zložitú situáciu, keď sa pred ním dvakrát zavrel priestor. „Na začiatku ako začal finišovať, tak chcel ísť medzi kone, takže ju musel vytiahnuť a keď ju vyťahoval, znova sa mu tam zamotal nejaký kôň. Vyzeralo to tak, ako keby išiel neskoro, ale myslím si, že keby tam nemal tie problémy v strede cieľovej rovinke, tak by vyhrala aj ľahšie. Chvíľku však nemala kade, musel Zdeno (pozn. Šmida) hľadať cestu. Ona je veľká bojovníčka, takže nakoniec sa tam pretlačila,“ okomentoval tréner Štangel situáciu z cieľovej rovinky, keď sa divákom mohlo zdať, že jej finiš prichádza neskoro. Nezabudol vyzdvihnúť ani výkon skúseného slovenského džokeja: „Zdeno to úžasne zajazdil, našetril metre a bol stále tam, kde mal. Hlavne ju zaparkoval, lebo posledné dva dostihy bola smolne zajazdená, aj keď jeden z nich vyhrala, to bolo šťastie. A pri EJC mítingu ani nehovorím. Džokej mal sedieť takto ako Zdeno, a ešte viac vzadu a išiel zo špice,“ vrátil sa k posledným štartom kobylky tréner.
Ako posledný sa na štart Separate Opinion Díj (rovina II kat., 2200m, 3+, 890 000 Ft) postavil Casino Ryan (Big Bad Bob) z tréningu Jozefa Lehockého. Väčšinu dostihov absolvoval na druhej a tretej priečke, v oblúku pred cieľovou rovinou sa ale začal prepadať na chvost poľa. Jozef Parigál v sedle videl, že mu súperi unikajú a tak nechal 7 – ročného hnedáka docválať do cieľa bez podpory. Zápolenie ovládla domáca Amazing Allegra (Universal) v sedle so slovenským džokejom Zdenkom Šmidom.
Text: Kamila Gúčiková