Francis Gold druhou derby víťazkou. Stále to má dohru, ľudia mi volajú a gratulujú, vraví šťastná trénerka

Francis Gold druhou derby víťazkou. Stále to má dohru, ľudia mi volajú a gratulujú, vraví šťastná trénerka
Nová slovenská derby víťazka Francis Gold s Petrom Foretom, ktorú pripravuje dievčenský tím na čele s Vendulou Korečkovou (foto: Mária Horníková)

Ďalší turfový sviatok je za nami. V hlavných dostihoch, 32. Slovenskom derby, videli diváci v Starom Háji prekvapivý triumf kobyly, ktorá je flegmatičkou s excelentným záverom. V rámcovom jednotkovom programe zaobstarala jediný domáci triumf Anika, vlastná odchovankyňa svojho majiteľa. Tá spolu s Gasparinim, zabezpečila jednotkové double aj pre českého plemenníka Eagle Topa.

Francis Gold je zlatá

Do štartovacích boxov sa pred 32. Slovenským derby (rovina Gd-3, cena, 2400m, 3 ročné kone, 50 000 eur) postavilo trinásť účastníkov. Prevahu mali domáci v pomere 8:5, napriek tomu medzi najpreferovanejšie kone patrili tie, ktoré pricestovali spoza rieky Moravy. A tipujúci mali v tomto smere pravdu. Nebol to však ani jeden z trojice Pirlo (Amaron) – Cheeky Boy (Holy Roman Emperor) – San Sebastian (The Grey Gatsby), rybník silnejšiemu pohlaviu totiž vypálila Francis Gold (Kodiac), pripravovaná trénerkou Vendulou Korečkovou. Stále aktívna jazdkyňa pôsobí v oboch úlohách tretím rokom a hneď sa jej podaril úspech, o ktorom mnohí márne snívajú celý život. „Ono ráno, keď človek príde do práce a robí to isté ako dni predtým, keď to derby nevyhral, tak si povie, že veď sa nič nezmenilo. Ale postupne mi dochádza, že asi je to niečo. Niečo iné, ako vyhrať nejakú štvrtú kategóriu v Chuchli. Takže asi si to aj podľa tých reakcií, správ a neprijatých hovorov, čo som mala na telefóne už trochu uvedomujem a vravím, že to určite má väčšiu váhu,“ skromne rozpráva trénerka, ktorou po dobehu lomcovali veľké emócie.

To, čo dokázala asi nie je možné spracovať za 24 hodín, stala sa totiž len druhou ženou a prvou Češkou, ktorá nachystala derby víťaza. Pri otázke, či o triumfe v modrej stuhe na začiatku trénerskej kariéry snívala sa zamyslela a nakoniec odpovedala v rámci slávnej turfovej neistoty. „Ja ani neviem. Ja u tých koní nerada niečo plánujem dopredu, lebo viem ako to je. Človek môže mať dlhodobejšie plány, ale ony to vždy dokážu úplne zmeniť. Takže neviem, či som si niekedy pomyslela, že by som mohla vyhrať derby a že to bude tretiu sezónu čo trénujem, tak to už asi vôbec nie.“ O veľkosti daného úspechu, ale určite aj o sympatiách odbornej aj laickej verejnosti svedčí počet gratulácii, s ktorými sa roztrhlo vrece. „Bola som z toho v šoku. Keď som rozklikla všetky aplikácie, tak som si povedala, „ty brďo“, to ani nemôžem nikdy zvládnuť, všetkým odpísať. Bol to „mazec“. Ešte aj dneska to má dohru, stále mi ľudia volajú a gratulujú. Je to pre náš dievčenský tím super. Človek si vraví, že keď už tu drieme a máme stále taký ten pocit, že ideme do stajne a všetko je každý deň rovnaké, tak je teraz aspoň vidieť nejaký väčší výsledok. Teraz si vravíme, že to nerobíme až tak zle a má to aspoň nejaký význam a zmysel.“

Petr Foret mal voľnú ruku, ordre nebolo treba

Francis Gold si v samotných dostihoch počínala skôr pasívne. Väčšinu dostihov cválala v druhej polovici poľa. Rýchle selektívne tempo nadiktovala domáca nádej Ninna Best (Best Solution) vedená Martinom Srncom, za ňou sa pohybovala trojica Boulevard Blanqui (Ultra), Kornelius (Lord of England) a Merino (Amaron). Pri točení do cieľovej rovinky vytiahol Petr Foret Francis Gold von a akonáhle sa jej otvoril priestor, začala míňať jedného súpera za druhým. Vpredu ale tlaku finišujúcich koní stále odolávala Ninna Best. Stredom dráhy akceleroval Hájek (Decorated Knight) pod náhradnou jazdkyňou Sofiou Kvízovou a chvíľu sa zdalo, že modrá stuha zostane po rokoch doma. Na méte 100m pred cieľom sa ale do čela definitívne posunula reprezentantka stajne OZ Roza s.r.o. a na jej drvivý finiš už ani jeden z domácich koní nedokázal odpovedať. V cieli mala hnedka náskok takmer troch dĺžok pred strieborným Hájekom a bronzovou Ninnou Best. Štvrtú priečku vybojoval Pirlo a tabuľu ubránil Merino pred finišujúcim San Sebastianom. Posledné dotované miesto získal tretí domáci účastník, Duke of Meridian (Waldgeist). „Petrovi sme čo sa týka priebehu nechali voľnú ruku. Je to skúsený džokej, má odjazdených veľa jednotkových víťazov, takže si myslím, že tam nebolo potreba dávať nejaké ordre,“ komentovala pokyny pred dostihmi smerom k jazdcovi. Na začiatku kobylinej kariéry bývala v sedle jej trénerka, Vendula Korečková. V posledných troch štartoch ju ale vystriedali muži. „Preberali sme to aj s majiteľmi a keď sa naskytla možnosť, že bol do našej Jarní ceny klisen k dispozícii Bayurzhan Murzabayev, tak sme to vyskúšali s jazdcom a majiteľom to takto sadlo. Osvedčilo sa to tak a už sme to nemenili. V Arve ju následne jazdil David Liška. Chceli sme ho aj teraz, ale 56,5kg on neodjazdí a tak sa zháňal niekto, kto túto váhu zvládne. Ja to tiež už beriem trošku inak. Nie je to tak, že by som za každú cenu potrebovala na danom koni sedieť,“ vysvetľuje dôvody, ktoré viedli k výberu jednotlivých džokejov.

Otázniky ohľadom dištancie zodpovedané

Ak by sme sa spýtali, z čoho mala Vendula pred dostihmi najväčší strach, odpoveďou by bola zrejme dištancia. „V práci sa moc nevydá. Je u nej preto ťažko čítať, ako na tom je. Skôr som laborovala v hlave s tým, či bude takto vytrvalá a či jej tá dištancia nebude vadiť,“ vravela aj na margo domácej formy. Teraz už ale jednoznačne nemusí premýšľať ako si jej zverenkyňa poradí s dlhšími dostihmi. „Petr vravel, že je ideálnym dostihovým koňom. Tá dištancia je jej asi jedno, pretože vie v dostihoch odpočívať. Potom ju len vytiahnete a ona ten koniec ukáže. Včera ho ukázala excelentný. Takže prejavom by jej určite ani tých 400m naviac nevadilo,“ uvažuje nad našou hypotetickou otázkou smerom k st. legeru, ktorý sa behá na 2800m. Napriek tomu, že hnedka sa štart do štartu a s predlžujúcou sa dištanciou zlepšovala, isté obavy ohľadom tohto existovali. Bolo to spôsobené tým, že ako dvojročná behala kratšie dostihy a pôvod tiež nemá zrovna vytrvalecký. „Na jar sme ju hlásili len do Jarní ceny klisen, pretože sme si mysleli, že prestojí maximálne tých 1600m. Ako dvojročná tak trochu pôsobila. Bola po štarte vždy rýchla a chtivejšia a tak sme predpokladali, že dokola to asi nebude. Ale teda, vyviedla nás z omylu,“ konštatuje so smiechom.

Slovenská cesta ukončená v blacktype dostihoch?

Slovenské derby na kobyle nezanechalo veľké stopy. „Zdá sa byť po dostihoch v poriadku. Doma išla prvé do žľabu, zjesť večeru,“ prezrádza dobré znamenie šťastná trénerka. K lepšej regenerácii jej zrejme pomáha aj skvelá povaha. „Kone kúpené na Breeze Upe väčšinou nie sú v takej psychickej pohode, ona je ale veľký charakter. Aj v práci, aj v dostihoch pôsobí vyrovnane,“ chváli svoju zverenkyňu. V otázke ohľadom ďalšieho smerovania nemala v rozhovore na závodisku tesne po dostihoch jasno, dnes sa ale plány pomaly rodia. „Dohlásila som ju do Slovenského Oaks. Na slovenskej ceste sa mi páčia väčšie pauzy medzi jednotlivými dostihmi. Stále je to trojročná kobyla, nechodí ľahké dostihy a tak si myslím, že si väčšiu prestávku medzi dostihmi zaslúži. Ak bude v poriadku a absolvuje to oaks so cťou, tak by sme sa potom asi chceli pokúsiť o nejaký blacktype. Bolo by to u takejto kobyly fajn aj smerom k prípadnému chovu,“ netají dobrú správu pre slovenských fanúšikov.

Šťastná ruka majiteľa

Francis Gold bola pre svojho terajšieho majiteľa kúpená českou bloodstock agentkou Hanou Juránkovou ako dvojročná. Na Breeze Up dražbe v nemeckom Baden Badene stála 32-tisíc eur. Jej matka Rayda absolvovala v Írsku dva dostihy na približne 1800m, v oboch dobehla štvrtá. Jej jediný štartujúci potomok je Shamalama, behajúci na šprintérskych tratiach, ktorý je pravým bratom českej akvizície. Ich otec Kodiac zaznamenal najväčší úspech druhým miestom v Gr.3 a štvrtým v Gr.1 na dištancii 1200m. „Na dražbe si ju vyložene vybral pán majiteľ. Padla mu do oka, zaľúbila sa mu. Bol na prvej dražbe, ukázal na ňu a vybral si vlastne derby koňa. Je to neskutočné, mnohí jazdia na tie dražby roky a takéhoto koňa nevyberú. Asi pri nás stálo šťastie, že sme zrovna narazili na takúto kobylu.“

Rámcový program:

Anika prekvapila, dostihy poznačil karambol

V rámcovom jednotkovom programe sa trikrát tešili naši českí susedia, o jediný domáci triumf sa postarala Anika (Eagle Top) z lotu šurianskeho trénera Jána Cagáňa v 31. Cene Pat´s Music (rovina I kat., cena, 2000m, 3+, 10 000 eur). Odchovankyňa Tibora Cvika, reprezentujúca jeho stajňu Lokotrans Slovakia sa po vyskočení zo štartovacích boxov tradične dostala do čela a Ján Havlík v jej sedle odhadol tempo ideálne. Dcéra klasickej víťazky Astorky vydržala so silami až do úplného záveru, v ktorom odolala náporu Free Folie (Free Eagle) a dvojdĺžkovým triumfom sa vyčlenila z radu nezvíťazivších. Pre bronz si docválala víťazka Jarnej ceny kobýl She Free (Free Eagle) pred Mary Bee (Dariyan). Tabuľu už s výraznejším odstupom doplnila Hennezis (Almanzor). Dostihy, aj ďalšie dianie bolo značne ovplyvnené hromadným karambolom v oblúku pred cieľovou rovinou, pri ktorom sa fatálne zranila belka Palmera (Jukebox Jury) a následne cez ňu spadli ďalšie tri kobyly, ktoré by mali byť v poriadku. Viacerí jazdci v dostihoch takisto nepokračovali.

Gasparini opäť na víťaznej vlne

Dostihová komisia rozhodla po Cene Pat´s Music o výmene Zlatého poháru so Slovenským derby, ktoré dostalo prednosť. V 31. Zlatom pohári (rovina I kat., cena, 2600m, 4+, 10 000 eur) sa presadil favorit Gasparini (Eagle Top) trénovaný Jánom Demelem, ktorý v cieľovej rovinke predviedol najúdernejšiu koncovku. V sedle vlastného odchovanca Petra Karlíka, behajúceho za stajňu TIPPLER Group s.r.o. bol jeho stály jazdecký partner Jiří Palík. Druhý priečku ubránil Brilliant Star (Sea The Stars), pred finišujúcim stajňovým aj tréningovým kolegom Hello Hola Hay (Zarak). Štvrtú priečku získal Norton (Tai Chi) a tabuľu uzavrel najlepší domáci kôň v dostihoch Maranello Rosso (Al Wukair), vedený talianskym jazdcom Albertom Sannom.

Manatan bol blízko, Memento Mori stanovil nový rekord

Najbližšie k prípadnému druhému domácemu triumfu bol Manatan (Manatee) v 41. Bratislavskej míli (rovina I kat., cena, 1600m, 3+, 10 000 eur), nakoniec sa musel uspokojiť s druhým miestom. Zverenec Zuzany Kubovičovej sa v cieľovej rovinke dostal na úroveň vedúceho Politicuma (Lethal Force), zvonku sa ale k veľkému finišu rozhýbal favorit Memento Mori (Fast Company). Ten nakoniec predstihol bojujúcu dvojicu bez výraznejších problémov a pod vedením Václava Janáčka sa naplno presadil po dvoch rokoch. Vybehnutý čas 1:35,99 je novým rekordom týchto dostihov a rovnako aj traťovým rekordom na vzdialenosti 1600m. Štvrtú priečku uhájil Creator (Dawn Approach) pred dotierajúcim domácim Quessignym (Recorder).

Rýchlik Capitano splnil úlohu favorita

V šprintérskom zápolení, 31. Cene Mysa (rovina I kat., cena, 1000m, 3+, 7 000 eur) splnil úlohu favorita hnedák Capitano (Al Wukair) z tréningu Ľuboša Urbánka, ktorý sa posadil za tempo diktujúceho trojročiaka Inca Dream (Profitable) a v cieľovej rovinke predviedol najlepšie zrýchlenie. Pod vedením Václava Janáčka získal tretie životné víťazstvo, skúsený český džokej získal double. Na druhú priečku priletel Shershab (Shalaa) a odsunul dostihy odvodivšieho Inca Dream na tretie miesto. Štvrté miesto obsadil Drish Venture (Mehmas) pred Bodymanom (Territories).

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Mária Horníková