Najväčší míting slovenskej turfovej sezóny je za nami. Tohtoročné Turf Gala bolo naozaj gala predstavením konskej, ale aj jazdeckej stredoeurópskej špičky. Pred zaplnenými bratislavskými tribúnami sa odohrali isté triumfy, ale aj napínavé dobehy. V Česku pripravované kone demonštrovali svoju nadvládu vo všetkých piatich medzinárodných zápoleniach. Najsilnejší ročník Veľkej ceny Slovenska za posledné roky ukoristil jeden z aktuálne najtriedovejších českých vytrvalcov v sedle so svojim trénerom Michalom Demom.
Šampión, ktorého limitujú štartovacie boxy
Aj takto by sa dal charakterizovať novopečený víťaz Veľkej ceny Slovenska, svojhlavý hnedák Rex of Thunder (Night of Thunder), ktorého pripravuje Slovák Michal Demo, dlhodobo žijúci v Čechách. V jubilejnej 40. Veľkej cene Slovenska (rovina Gd-3 kat., cena, 2400m, 4+, 32 000 eur) sa tento rok zišla špičková zostava štrnástich plnokrvníkov, z ktorých vyčnievala minimálne polovica poľa. Ako druhý favorit ale nakoniec odskočil práve reprezentant stajne Drag Consulting a tipujúcich nesklamal. Celé dostihy absolvoval okolo štvrtého miesta, neďaleko vedúceho Royal Catatumba (Footstepsinthesand) a v cieľovej rovinke na pokyn svojho jazdca Michala Dema predviedol najsilnejšiu koncovku. Druhá dobehla Abha (Zelzal), pričom v cieli na víťaza strácala jednu dĺžku. O bronz do posledných metrov zvádzali súboj maďarský vytrvalec Agreement (Lord of England) spolu s Opasanom (French Navy), ktorý dlho hľadal priestor k útoku. Keď sa trojnásobnému Koňovi roka konečne otvoril priestor bolo už neskoro. Predné kone mu utiekli a zverenec Jozefa Chodúra nakoniec o krátku hlavu podľahol aj Agreementovi. Tabuľu doplnil ďalší z derby víťazov Gasparini (Eagle Top), pred od štartu vedúcim náhradníkom Vazirpourom (Camelot), ktorý sa na štart dostal z dôvodu absencie rakúskeho Vadiruma (Zelzal).
Mal som snový priebeh, vraví Michal Demo
Pred štartom nezostal Rex of Thunder svojej povesti nič dlžný a bratislavských zavádzačov riadne potrápil. „Zase mal s tými boxami trošku problémy, presviedčali sme ho. Bola to taká jeho klasika, aj keď už som sa dosť bál, že tam nevstúpi,“ úprimne priznal obavy Michal Demo. Hlavou mu mohla preletieť situácia z roku 2022, keď pred Veľkou cenou Slovenska odmietol vstúpiť do boxov a dostihy sa odbehli bez jeho účasti. To sa našťastie teraz nezopakovalo a po chvíli prehovárania, takmer bez pomoci, do mašín vliezol. Po počiatočných nervoch už bol ďalší priebeh úplne v poriadku. „Mal som ideálny snový priebeh, lepší som si asi ani nemohol predstavovať. Sedel som blízko špice a Rex potom vyrazil domov,“ komentoval po dostihoch videné. Z pohľadu diváka sa zdá, že šesťročný žrebec je bojovník na pohľadanie. Keď sa totiž dostane dopredu, robí všetko preto, aby prevahu udržal, čo potvrdil aj jeho jazdec: „Áno to on je. Má veľké srdiečko a myslím si, že nechce prehrať. V ceremoniálnom pedoku si to dokáže užívať, má rád fotografov.“ Pre Michala Dema v pozícii jazdca aj trénera, ale aj stajňu Drag Consulting to bol jeden z najväčších triumfov kariéry. „Veľká cena Slovenska je pre mňa ako Slováka veľmi vysoko, takže z víťazstva mám obrovskú radosť. Je to určite niečo, čo som niekedy v živote chcel dosiahnuť. Nemyslel som si ale, že to príde už tak skoro,“ neskrýval veľkú spokojnosť rodák z Nitry. Vzhľadom na problémy s boxami povedú ďalšie kroky talentovaného hnedáka s komplikovanejšou povahou domov do Čiech. „Pobeží zrejme Zlatý pohár o derby dni.“ Posledné dva ročníky týchto dostihov dokázal vyhrať a tak bude na konci júna mieriť za čistým hetrikom. Výjazd do zahraničia a pokus o zisk blacktype statusu tak v túto chvíľu nie je v úvahe. „Blacktype by som síce chcel, ale nemôžeme s ním vyraziť do zahraničia, pretože má tento hendikep a nedá sa s tým nič robiť,“ konštatuje Michal.
Boulevard Blanqui svoju pozíciu nepotvrdil
Najväčšou šancou na slovenské víťazstvo mal byť najlepší dvojročiak minulej sezóny, Boulevard Blanqui (Ultra) z lotu Zuzany Kubovičovej, štartujúci v 39. Starohájskom kritériu (rovina Listed kat., cena, 2000m, 3 ročné kone, 16 000 eur). Po nepodarenom priebehu vo Veľkej jarnej cene, z ktorej odišiel porazený, siahla skúsená trénerka po džokejskej zmene. Petra Foreta totiž vystriedal Srb Djordje Perović. Ani ten ale nedokázal vrátiť mohutného hnedáka zastupujúceho Stajňu Egl na víťaznú vlnu. Potom ako dostihy odvodil ho v záverečnej fáze predbehli dvaja českí reprezentanti – jediná kobyla v poli, Eskadra Zero (Phoenix of Spain) a málo otestovaný, zato talentovaný Merino (Amaron). Tabuľu v „derby triale“ doplnil lepšiaci sa zverenec Jaroslava Línka, beluš Duke of Meridian (Waldgeist) a spoľahlivý Hájek (Decorated Knight) z lotu Jaroslava Hanáčka. Víťazná Eskadra Zero zabezpečila sebe, aj svojej stajni Rustikal HC s.r.o., doposiaľ najväčší triumf. Mená trénera Václava Luku mladšieho a džokeja Adama Floriana budú do listiny víťazov Starohájskeho kritéria takisto zapísané prvýkrát.
Z klasických víťaziek vyšla lepšie tá česká
V 32. Cene Arvy (rovina Listed kat., cena, 1800m, 3 ročné kobyly, 16 000 eur) sa očakával súboj klasických víťaziek zo Slovenska a Česka. K nemu napokon nedošlo. Favoritke Vermelho (Showcasing) z lotu Ingrid Janáčkovej Koplíkovej najviac „zatopila“ česká Francis Gold (Kodiac) vedená Davidom Liškom, víťazka Jarnej ceny klisen ale triumf ubránila. Slovenské duo Zuzany Kubovičovej si tentokrát prehodilo pozície, keď medailovú trojicu doplnila Ninna Best (Best Solution). Premiantka slovenskej jarnej klasiky She Free (Free Eagle) sa musela uspokojiť so štvrtým miestom, ktoré bez problémov uhájila pred slovenskou odchovankyňou Rhapsody (Fairlypi), reprezentujúcou stajňu svojho chovateľa MPL Racing. Trénerka Ingrid Janáčková Koplíková, stajňa Jana Fialová aj džokej Tomáš Lukášek uspeli v Cene Arvy taktiež prvýkrát.
Obhajoby minuloročných triumfov sa vydarili
Najtesnejší dobeh z pätice vrcholov videli plné bratislavské tribúny v 40. Cene Scottish Rifla (rovina Listed kat., cena, 1800m, 4+, 16 000 eur). Zverenec Evy Záhorovej, mimoriadne triedový míliar Ignacius Reilly (Worthadd) síce splnil rolu favorita, nemal to ale jednoduché. V cieľovej rovinke musel odrážať nápor francúzskymi dostihmi ostrieľaného Prewitta (Pedro The Great) z lotu Václava Luku mladšieho. Beluš reprezentujúci stajňu Syndikát V3J ale prvenstvo nepustil a pod vedením Davida Lišku získal jubilejný desiaty triumf v kariére. Súboj o bronz bol takisto veľmi tesný, pričom z neho lepšie vyšiel víťaz Ceny Scottish Rifla z roku 2021, poľský Timemaster (Mukhadram) pred najlepším domácim zástupcom Manatanom (Manatee) s Jiřím Palíkom. Tabuľu doplnila minuloročná víťazka ankety Kôň roka Free Folie (Free Eagle), ktorá po úspešnej klasickej sezóne zmenila trénera. Ignacius Reilly vrátane celého realizačného tímu už na listine víťazov týchto dostihov figurujú z minulého roka.
Nielen jemu ale aj Worth Choiceovi (Worthadd) sa podarilo obhájiť vlaňajší triumf. Do 40. Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (rovina Listed kat., cena, 1200m, 3+, 20 000 eur) osemročný hnedák odskakoval ako druhý favorit. Viac sa verilo ďalšiemu kvalitnému českému rýchlikovi Jir Sunovi (Shamardal), ktorý ukázal dobrú formu pred dvomi týždňami v Hoppegartene. To Wort Choice, ktorý minulý rok získal status blacktype zaostal pri vstupe do aktuálnej sezóny za očakávaním, keď v Memoriáli Jaroslava Maška predbehol len jedného súpera. Podstatne lepší výkon predviedol v Prípravnej cene a to, že jeho forma graduje potvrdil na Turf Gala. K istému triumfu pred Jir Sunom ho doviedol David Liška. Pre neho to bol rovnako ako pre realizačný tím druhý triumf v najväčšom šprinte slovenskej sezóny, keď prvýkrát zvíťazil v roku 2019 s Beau Massagotom (Panis). Českú dominanciu v týchto dostihoch dotvorili bronzový Hidden Colony (Sioux Nation), pred pomaly nahor ťahaným Little Lordom (Zazou) a ostrieľaným Drish Ventureom (Mehmas). Ignacius Reillyho a Worth Choicea spája okrem obhajoby minuloročného triumfu z Turf Gala aj otec Worthadd, víťaz talianskeho derby z roku 2010. Obaja patria k jeho najlepším potomkom.
Text: Kamila Gúčiková
Foto: Miro Abík