Otázka, ktorú si posledné dni kladú všetci domáci, ale aj českí turfmani. Odpoveď na ňu dostaneme už zajtra. Posledný diel našich analýz je samozrejme rozbor vrcholu celej sezóny, ale aj kariéry trojročných koní. Záujem o 31. Slovenské derby bol veľký a tak budú boxy plné. Pod čiarou bude na prípadný škrt niektorého z účastníkov čakať domáci Paolo Cinella. Favoritov na zisk modrej stuhy je niekoľko, čo naznačuje otvorené a zaujímavé dostihy.
1. MANATAN (FR) – dž. Ján Havlík
(tr. Zuzana Kubovičová, st. PD Senica)
Víťaz Veľkej jarnej ceny, ktorý môže stále pomýšľať na zisk trojkoruny. Do sezóny vstúpil štvrtou priečkou v Cene trojročných žrebcov a následne získal klasický triumf. V Starohájskom kritériu si po nie optimálnom priebehu dobehol pre blízko piate miesto. V šiestich kariérnych štartoch ešte nespadol z tabule a inak by tomu nemalo byť ani teraz. Metre navyše by mu vzhľadom k pôvodu nemali robiť problém, práve naopak, mohli by mu pomôcť. Adept na tabuľu, prípadne aj boj o medaily.
2. BINT AL JNOB (FR) – dž. Radek Koplík
(tr. Zdeno Koplík, st. LOKOTRANS Slovakia CZ)
Doposiaľ štartovala len na francúzskych provinčných dráhach, kde získala z piatich štartov tri umiestnenia. V Strednej Európe sa zajtra predstaví prvýkrát. Jej výkonnosť je síce neznámou, ale francúzska hendikepová známka a dostihy, ktoré tam behala naznačujú, že na našu špičku stačiť nebude. Outsiderka dostihov.
3. JARDIN MICHELET (FR) – dž. Adam Florian
(tr. Zdeněk Seménka, st. Cardboard)
Ako dvojročný nebehal. V tejto sezóne získal najskôr trojkový triumf, potom ďalší o kategóriu vyššie a následne zvíťazil aj v jarnej klasike. Do Českého derby nastupoval ako neporazený kôň a veľký favorit, avšak sklamal. V dostihoch nemal žiadny svetlý moment a skončil medzi porazenými až na ôsmom mieste. Je otázne čím to bolo spôsobené a svetlo do tejto situácie môže vniesť už zajtrajší štart. Jeho tím určite urobil všetko preto, aby zložil reparát a kvôli jednému zlyhaniu ho nemožno odpisovať. Ak sa vráti k „starej“ forme môže aj zvíťaziť, reálnejší ale bude zisk niektorej z medailí, prípadne miesto tesne za nimi.
4. L´ENFANT TERRIBLE (FR) – dž. Tomáš Lukášek
(tr. Ingrid Janáčková Koplíková, st. Bella horse)
Druhý z koní, ktorý sa pokúsi o reparát z českej modrej stuhy. Tento kôň sa dostal do českého tréningu pred aktuálnou sezónou, do ktorej vstúpil striebrom v prvom derby triale. Na tento výkon ale nenadviazal v Českom derby, kde skončil až trinásty. Zdá sa, že je už unavený, keďže vo Francúzsku absolvoval od minulého augusta do februára jedenásť dostihov, zväčša na dištancii 2000m, čo naozaj nie je málo. Určite sa v ňom skrýva potenciál a keby bol oddýchnutý, počítali by sme s ním vyššie. Za takýchto okolností skončí v poli porazených.
5. MYTHICAL THOR (IRE) – dž. Martina Havelková
(tr. Jaroslav Hanáček, st. Koruna Academy)
Jeden z menej skúsených koní na štarte. Minulý rok sa predstavil len raz a skončil posledný. Do aktuálnej sezóny vstúpil siedmym miestom v Cene trojročných žrebcov a rovnaký výsledok dosiahol aj vo Veľkej jarnej cene. Potom však prišlo značné zlepšenie a v Starohájskom kritériu bojoval do posledného cvalového skoku o víťazstvo. Z tohto súboja ale vyšiel ako porazený. Pôsobil dojmom, že mu dlhšia dištancia prospeje. Ak bude pokračovať v progrese, mohol by sa dostať na tabuľu.
6. DUPLIKAT (FR) – dž. Petr Foret
(tr. Marián Štangel, st. MPL Racing)
Do sezóny vstúpil istým triumfom v trojke na 1400m. Následne bol hneď presmerovaný do prvého trialu na České derby, kde uzavrel tabuľu. O jednu priečku si polepšil v druhej predskúške. Za očakávaniami nezaostal ani v samotnom vrchole, Českom derby, kde sa solídnym finišom dostal na šiestu priečku. Pred týždňom bol ale predaný slovenskému majiteľovi a tak sa sťahoval do tréningu k Mariánovi Štangelovi. Otázne je, ako sa s takouto zmenou tesne pred dôležitými dostihmi vyrovná. Zopakovať umiestnenie z českej modrej stuhy by malo byť v jeho silách.
7. YOU JUST ROCK (GB) – dž. Václav Janáček
(tr. Václav Luka ml., st. Leram)
Prišiel z Francúzska s dobrou hendikepovou známkou. Po presunu do českého tréningu si na prvý štart odbehol do krajiny Galského kohúta a hneď z toho bol triumf v dostihoch nezvíťazivších. Odtiaľ zamieril rovno do Českého derby a zo všetkých koní sa dokázal k víťazke priblížiť najviac. Zanechal výborný dojem a preto bude aj v Bratislave patriť medzi favoritov.
8. MAGDALENN (FR) – dž. Jiří Palík
(tr. Michal Ročák, st. FeD, spol. s.r.o.)
Ako dvojročná patrila k lepším slovenským koňom a podarilo sa jej zvíťaziť aj v dvojkových dostihoch, kde za sebou nechala z dnešných súperov Charpentiera, či Abellu. Na svoju výkonnosť nadviazala piatym miestom v Cene trojročných kobýl a bronzom v klasickej Jarnej cene kobýl. V Cene Arvy ale sklamala jedenástym miestom. Všetky štarty absolvovala na tratiach od 1400m do 1800m a teda vôbec nie je isté, ako zvládne derby dištanciu. V tejto silnej konkurencii bude patriť k outsiderom.
9. CHARPENTIER (FR) – dž. David Liška
(tr. Radek Holčák, st. Joly)
Už minulý rok ako dvojročný naznačil, že mu kvalita nechýba. Do sezóny vstúpil opatrnejšie v trojkových dostihoch, ktorý vyhral. Následne získal striebro vo Veľkej jarnej cene a triumfoval v druhom derby triale Českého derby. Ani v ňom nesklamal, keď finišoval štvrtý. Rozhodne má všetky predpoklady nato, aby toto umiestnenie v slovenskej obdobe ešte vylepšil. Pozná dráhu, je v dostihoch dobre voditeľný a nechýba mu trieda ani spoľahlivosť. Kandidát na víťazstvo.
10. GOLDIS (GB) – dž. Jaroslav Línek
(tr. Jaroslav Línek, st. Strnisko)
Kôň, ktorý v tejto sezóne zaznamenal asi najväčší progres. Po tretej priečke v štvorkových dostihoch zamieril do Veľkej jarnej ceny, kde dobehol ôsmy a nič nenasvedčovalo tomu, že sa po najbližších dostihoch zaradí k favoritom modrej stuhy. Starohájske kritérium totiž ovládol a podľa toho, akým spôsobom, 400 metrov navyše mu pôjde k duhu. Patrí do okruhu favoritov.
11. MARANELLO ROSSO (FR) – dž. Milan Zatloukal
(tr. Marián Štangel, st. Lokotrans Slovakia)
Z Čiech sa na Slovensko sťahoval pred približne dvomi týždňami a je otázne, ako sa s touto zmenou stihol vysporiadať. Túto sezónu začal štvrtým miestom v dvojke, následne získal rovnaké miesto aj v prvej derby predskúške. V samotnom Českom derby skončil siedmy. Podobné umiestnenie by mohol zopakovať aj v nedeľu, pravdepodobnejšie sa ale javí, že skončí v druhej polovici poľa.
12. ABELLA (IRE) – dž. Szczepan Mazur
(tr. Marián Štangel, st. Strnisko)
Zatiaľ podáva spoľahlivé výkony. Pri vstupe do tejto sezóny zvíťazila v štvorkových dostihoch, následne dobehla druhá o kategóriu vyššie. V Jarnej cene kobýl nevstúpila do boxov a tak sa prvýkrát s najlepšími stretla až v Cene Arvy, kde získala blízke piate miesto. Ešte neutekala dlhšie dostihy ako na 1800m a preto je otázne ako zvládne derby porciu. Napriek tomu, že jej výkony sú medzi kobylami dobré, v nedeľu budú proti nej stáť najlepší žrebci. Bolo by prekvapením ak by skončila v prvej polovici štartovej listiny.
13. MAGIC MERLIN (FR) – dž. Martin Laube
(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)
Do sezóny vstúpil triumfom vo vytrvaleckej trojke, následne nato nadviazal bronzom v jednej z predskúšok do samotného Českého derby. To mu ale nevyšlo vôbec. Po vyskočení zo štartovacích boxov bol príliš pri chuti a Jiřího Palíka tak trochu odviezol do čela. Odvodil celé dostihy a v cieľovej rovinke úplne zhasol. Ak by sa mu ale podaril podobný priebeh ako vo Velkej červnovej, môže pomýšľať na umiestnenie. Kôň pre prekvapenie.
14. MACALLAN (IRE) – dž. Jan Verner
(tr. Pavel Tůma, st. Dr. Charvát)
Macallan je koňom menšieho vzrastu, ktorému vyhovujú menšie dráhy, ako aj tá bratislavská. V januári sa vyčlenil z radu nezvíťazivších v talianskej Pise a následne zvíťazil v Cene trojročných koní. Aj na prianie majiteľa dal potom prednosť českej Velkej jarnej cene, kde skončil siedmy. Do Bratislavy sa vrátil v júni, druhým miestom proti starším vytrvalcom a vyskúšal si aj derby dištanciu, ktorá mu nerobila problém. Čierny kôň dostihov.
Náš tip: Charpentier – Goldis – You Just Rock
Čo hovorí história a trendy posledných rokov
Náhľad do štatistík a listiny víťazov prezrádza viacero faktov. Doposiaľ sa odbehlo 30 ročníkov a len päťkrát sa podarilo zvíťaziť koňovi zo slovenského tréningu. Čo znie možno ešte nelichotivejšie je, že z posledných desiatich víťazov bola domáca len populárna belka Zoriana (2017). Zmeniť tento trend sa v nedeľu pokúsi Manatan, Goldis, Duplikat, Maranello Rosso, Mythical Thor, Abella a Magdalenn.
Z piatich slovenských trénerov, ktorí na štart posielajú sedem zverencov sa podarilo pripraviť derby víťaza, respektíve viacerých, len Zuzane Kubovičovej. V roku 2008 zvíťazil Teddy Ready, o dva roky neskôr Innovator a v roku 2017 sa Zoriana stala prvou a zatiaľ jedinou kobylou, ktorá v týchto dostihoch porazila žrebcov.
Zo siedmych českých zúčastnených trénerov úspech v modrej stuhe už zažili dvaja. Zdenom Koplíkom chystaný Normen triumfoval v roku 2006 a Ľuboš Urbánek mal v tréningu víťaza z roku 2018, Mon Cheriho.
Triumf v derby je snom asi každého rovinového jazdca. Siedmym sa tento míľnik už podarilo dosiahnuť. Najstarší triumf zaznamenal Radek Koplík, ktorý bol v roku 2006 v sedle víťazného Normena. V roku 2011 zvíťazil Ján Havlík s Rocky of Gracie, o tri roky neskôr Jan Verner s Love Me, v roku 2016 Václav Janáček s Timekeeperom, o dva roky neskôr Jaroslav Línek v sedle Mon Cheriho a pred dvomi rokmi Tomáš Lukášek s Rabbit Red Jazzom. Najčerstvejšie spomienky má Jiří Palík v minuloročnej modrej stuhe v sedle Gaspariniho. Na štarte bude tento rok aj jedna žena. Tou je Martina Havelková, ktorá by sa prípadným triumfom v sedle šancového Mythical Thora stala prvou ženou v listine slovenských derby víťazov.
Z majiteľských subjektov poznajú chuť víťazstva v najväčších rovinových dostihoch pre klasický ročník len dve stajne. V roku 2018 zvíťazila Zoriana v majetku PD Senica a o rok neskôr Mon Cheri ako zástupca stajne Lokotrans. V nedeľu budú mať v hre Manatana a Magic Merlina.
Z posledných desiatich derby víťazov, každý dokázal zvíťaziť minimálne raz už predtým. Tento fakt vraví v neprospech doposiaľ nezvíťazivších Mythical Thora, Maranello Rossoa a kobylu Bint Al Jnob.
Na štarte máme len kone s írskym, francúzskym a britským sufixom, čo hovorí o ich pôvode. Najviac slovenských derby víťazov v histórii pochádza z Nemecka, čo je čiastočne spôsobené tým, že v začiatkoch týchto dostihov sem často merali cestu práve tímy z tejto krajiny. Trend nemeckých víťazov je ale značne na ústupe, keďže z posledných desiatich ročníkov mala skratku „GER“ len Zoriana. Pre zajtrajšiu zostavu je ale dôležitejšie iné porovnanie. V histórii sa siedmi víťazi narodili v Írsku, traja vo Veľkej Británii a len dvaja vo Francúzsku. Zo štartujúcich koní tento rok pochádza až deväť z krajiny Galského kohúta a teda tu matematicky exituje najväčšia šanca, že sa presadí kôň narodený vo Francúzsku.
Text: Kamila Gúčiková