Od mítingu Turf Gala ubehol už viac ako týždeň a my sa k nabitému vrcholu, Veľkej cene Slovenska, vraciame ešte raz. Nemohli sme totiž opomenúť štvrtú priečku domácej hviezdy Opasana, ktorý bol podľa očakávaní najlepšie umiestneným koňom v slovenskom tréningu. S jeho trénerom Jozefom Chodúrom sme sa porozprávali nielen o týchto dostihoch.
Podal naozaj dobrý výkon
Viacerí slovenskí priaznivci možno očakávali ďalšie Opasanovo víťazstvo, ktoré ale tentoraz neprišlo. Po tom ako ovládol ročníky 2021 a 2022 mal na dosah vyrovnanie rekordu Ryana a Hankala. Tým sa totiž podarilo triumfovať v najvýznamnejších slovenských dostihoch trikrát. Tohtoročná Veľká cena Slovenska ale mala mimoriadnu kvalitu, čo potvrdil aj samotný tréner. „Podal naozaj dobrý výkon nato, že to bola Veľká cena Slovenska ako sa patrí. Ročníky, ktoré vyhral neboli tak kvalitne obsadené ako tento. A to neznehodnocujem tie víťazstva, ktoré tam dosiahol. Teraz sa stretli veľmi dobrí súperi a veľa vecí hralo proti nám.“ Jednou z nich bol jazdec. „Do poslednej chvíle sme nemali zohnaného jazdca, pretože sa nám skomplikovali plány s tým pôvodným,“ načrtol nie veľmi príjemnú situáciu pred dostihmi. Nakoniec bol do Opasanovho sedla angažovaný český džokej David Liška, ktorý ho viedol prvýkrát. Reprezentant stajne BORMANN cválal pod novým jazdcom okolo piatej pozície, schovaný za koňmi. V cieľovej rovinke zostal dlho zatvorený za hradbou koní a nemohol uplatniť svojou povestnú koncovku. Priestor sa mu otvoril asi 150m pred cieľom a aj keď akcelerácia prišla, bolo už neskoro. Predné kone boli odskočené a súboj s maďarským Agreementom o bronz prehral tesne, o hlavu. V Starom Háji utrpel porážku naposledy v roku 2021, keď ho po veľkom súboji vo Veľkej májovej cene dokázal o nos udolať menej zaťažený Killwort. Odvtedy sa ale “doma“ predstavil len dvakrát. „On nemá rád bratislavskú dráhu. Je pre neho dosť náročné, keď vezmeme do úvahy to, akým štýlom v dostihoch chodí. Dostihy v Bratislave sa bežia od začiatku až do konca vo veľmi vysokom tempe, hlavne takejto vysokej kategórie, takže to mu veľmi nepasuje. Aj napriek tomu sa s tým ale dokázal veľmi dobre vysporiadať. Jazdec ho tiež dobre zajazdil. Keby sme mali v cieľovej rovine trošku viac šťastia a nebolo by sa to tam zatvorilo, tak by bol možno o miesto lepší. Na viac to ale v ten deň nevyzeralo,“ konštatoval Jozef Chodúr úprimne.
Parížsky návrat sa nepodaril
Vynikajúco rozbehnutú kariéru talentovaného hnedáka už dvakrát pribrzdili zdravotné problémy. Po prvej pauze sa v roku 2022 dokázal vrátiť druhým miestom v Listed dostihoch vo francúzskom Lyon Parilly, tento rok návrat na dráhu úspešný nebol. Na centrálnom závodisku v Longchamp si prvýkrát vyskúšal vzdialenosť 3000m a skončil v poli porazených. Dôvodom ale nebola dištancia. „Tie dostihy nám vôbec nevyšli. Pokus o predĺženie trate vyplynul aj z odporúčania Václava Janáčka. Keď ho predtým jazdil, vždy po dostihoch nám hovoril, že by ho rád skúsil na tri kilometre, že má taký prejav a bolo by to lepšie. Aj ja som si to osobne myslel, že vekom by sa mohol viac upokojiť a v tom Francúzsku by mu to sedelo. Nechodí sa tam také ostré selektívne tempo, zbehne sa len ten záver. Tiež som sa teda k predĺženiu dištancie prikláňal,“ vysvetľoval tréner. Všetky predošlé štarty slovenského trojnásobného Koňa roka sa v krajine galského kohúta odohrali v blacktype dostihoch, teraz sa ale naskytla príležitosť zamieriť po pauze o čosi nižšie. „Skúsili sme to a tým, že mal spadnuté penality tak sa zmestil aj do Classe 2. Sám sebe som si vtedy hovoril, že Classe 2 budú slabšie dostihy ako Listed, ale nakoniec to nebola pravda. Stretlo sa tam veľmi veľa súperov a v dostihoch sme trošku doplatili aj nato, že on predtým dlhšiu dobu nebehal. Aj napriek tomu, že mal zdravotnú prestávku, sa nám ho podarilo do tých dostihov dosť dobre pripraviť. Bol v nich taký až premotivovaný by som povedal,“ narážal na aktivitu, ktorou jeho zverenec v dostihoch oplýval. V dostihoch ho viedol skúsený taliansky džokej pôsobiaci vo Francúzsku – Cristian Demuro. „Džokej ho nepoznal, aj keď je veľmi kvalitný. Mali sme ale určite zvoliť nejakého silovejšieho jazdca, ktorý by ho dokázal po štarte podržať, dať ho za kone tak, aby relaxoval a zrýchlil len v tom finiši. To sa nám nepodarilo. On sa pohyboval v čelnej skupine, stále bol niekde vystrčený. Závodil už od štartu, vybil si baterky už v priebehu a na finiš mu už nezostala energia. Dopadlo to teda tak ako to dopadlo.“ To, či realizačný tím táto skúsenosť s predĺžením dištancie od ďalších pokusov odradila sa nateraz zdá byť realitou. „Ja s tým nemám problém, ale majiteľ už tomu moc neverí, žeby mohol skúšať dlhšiu dištanciu. Ja si myslím, že za určitých okolností by sa to mohlo podariť. Ale ako hovorím, tie dostihy by sa museli vyvinúť tak, že sa krátko po štarte zaradí za kone. Vtedy dokáže cválať pomerne dlhú dobu v pokoji a mať úderný finiš. Keď ale cvála v hektike, tak je to úplne jedno. Môže ísť dostihy aj na dva kilometre a takisto z toho nič nebude. Na tom už nič nezmeníme, všetky víťazstvá a úspechy, ktoré dosiahol boli takouto taktikou.“
Ďalšie plány sú otvorené
Hovorí sa, že zdravie je prvoradé a pri Opasanovi toto príslovie takisto platí. Po Veľkej cene Slovenska totiž nie je stopercentne v poriadku. „Nie je po dostihoch úplne fit. Je to už na ňom poznať, po posledných troch, štyroch dostihoch, si vždy nejaký ten šrám odnesie a musí sa tak dlhšie zregenerovať. Je trošku otrasený,“ priznal Jozef Chodúr a na otázku ohľadom ďalších štartov a jazdeckého obsadenia odpovedal zhodne „Ťažko povedať, ešte sme sa o tom vôbec nerozprávali. Musí sa dať hlavne do poriadku. Ešte len teraz začal pracovať, tá rekonvalescencia po dostihoch je u neho potrebná. Potom uvidíme,“ necháva otvorené všetky možnosti.
Text: Kamila Gúčiková