Už túto nedeľu je na programe ďalší turfový sviatok, počas ktorého sa okrem vrcholu popoludnia, 32. Slovenského derby, odbehnú aj ďalšie štyri jednotkové zápolenia. Keďže modrá stuha, je najprestížnejším dostihom klasickej sezóny, pozreli sme sa na jeho históriu, ale aj trendy, v súvislosti s aktuálnym ročníkom prostredníctvom zaujímavých štatistík.
Doposiaľ sa odbehlo 31 ročníkov a len päťkrát sa podarilo zvíťaziť koňovi zo slovenského tréningu. Z posledných desiatich ročníkov sa do listiny domácich víťazov zapísala len populárna belka Zoriana v roku 2017. Zmeniť tento nelichotivý trend sa v nedeľu pokúsi Ninna Best, Kornelius, Osbourne, Hájek, Boulevard Blanqui, Black Hron, Duke of Meridian a Mitus. Slovenské kone majú kvantitatívnu prevahu na štarte len po tretíkrát za posledných desať rokov.
Tréneri, stajne, jazdci – kto už doma modrú stuhu má?
Z piatich slovenských trénerov, ktorí na štart posielajú osem zverencov sa podarilo pripraviť derby víťaza, respektíve viacerých, len Zuzane Kubovičovej. V roku 2008 zvíťazil Teddy Ready, o dva roky neskôr Innovator a v roku 2017 sa Zoriana stala prvou a zatiaľ jedinou kobylou, ktorá v týchto dostihoch porazila žrebcov. Najskúsenejšia slovenská trénerka bude mať v hre až troch zverencov – Boulevarda Blanqui, Black Hrona a Ninnu Best. Z piatich českých zúčastnených trénerov úspech v modrej stuhe takisto zažil len jeden – Ľuboš Urbánek. Ním pripravovaný Mon Cheri v pozícii druhého stávkového favorita vybojoval triumf v roku 2018. Tento rok sa ho pokúsi napodobniť so San Sebastianom, ktorý bude patriť medzi favoritov.
Triumf v derby je snom asi každého rovinového jazdca. Piatim sa tento míľnik už podarilo dosiahnuť. Najstarší triumf zaznamenal Martin Srnec, ktorý v sedlách stajňových kolegov Teddy Readyho a Innovatora zvíťazil v rokoch 2008, respektíve 2010. Úspešné spojenie skúseného džokeja s koňmi trénerky Zuzany Kubovičovej bude tento rok obnovené prostredníctvom šancovej kobyly Ninny Best. V roku 2011 zvíťazil Ján Havlík s Rockym of Gracie, tento raz bude v sedle outsidera Mitusa. V roku 2016 víťazný Václav Janáček s Timekeeperom, naopak povedie sklamavšieho favorita českej modrej stuhy San Sebastiana. Jaroslav Línek triumfoval v roku 2018 s Mon Cherim, teraz sa posadí do sedla svojho zverenca Duke of Meridiana. Najčerstvejšie spomienky spomedzi všetkých má Jiří Palík, ktorý v sedle Gaspariniho zvíťazil v roku 2022 a veľmi dobrú šancu bude mať aj teraz, keď bude partnerom prvého favorita Pirla. Na štarte bude aj tento rok jedna žena. Je ňou Martina Havelková, ktorá by sa prípadným triumfom v sedle domáceho Black Hrona stala prvou ženou v listine slovenských derby víťazov.
Z majiteľských subjektov pozná chuť víťazstva v najväčších rovinových dostihoch pre klasický ročník len jedna stajňa. V roku 2018 zvíťazil Mon Cheri ako zástupca jednej z najväčších českých stajní – Lokotrans. V nedeľu ich bude reprezentovať už spomínaný San Sebastian.
Zohráva úloha pôvod či sfarbenie?
Na štarte máme len kone s írskym, francúzskym a nemeckým sufixom, čo hovorí o ich pôvode. Najviac slovenských derby víťazov v histórii pochádza z Nemecka, čo je čiastočne spôsobené tým, že v začiatkoch týchto dostihov sem často merali cestu práve tímy z tejto krajiny. Trend víťazných nemeckých rodákov je ale značne na ústupe, keďže z posledných desiatich ročníkov mala skratku „GER“ len Zoriana. Rozšíriť toto aj tak bohaté portfólio budú v nedeľu môcť Ninna Best, Merino, Kornelius a Pirlo. V histórii sa siedmi víťazi narodili v Írsku, traja vo Francúzsku. Zo štartujúcich koní tento rok pochádza z krajiny Galského kohúta San Sebastian, Boulevard Blanqui a Cheeky Boy. Prevahu majú „Írovia“, ktorých je na štarte šesť.
Z hľadiska sfarbenia dokázali slovenské derby vyhrať kone všetkých „bežných farieb“, dokonca aj beluši a to hneď dvaja. Najviac víťazov patrí do skupiny najrozšírenejšej farby a teda hnedáci. Piati sa radili do kategórie tmavý hnedák, traja boli ryšiaci, dvaja čierny hnedáci a beluši. Žiadna farba teda nie je „zakliata“ a tak z tohto pohľadu majú šancu všetci terajší účastníci.
Zaujímavosťou je, že príbeh minuloročného víťaza Jardin Micheleta je podobný ako San Sebastiana. Obaja totiž zvíťazili v českej Velkej jarní cene a následne sklamali ôsmym miestom v Českom derby. Jardin Michelet všetko svojmu tímu vrátil v slovenskej modrej stuhe, či pôjde San Sebastian v jeho stopách, uvidíme v nedeľu.
Trendy posledných rokov
Z posledných desiatich derby víťazov, každý dokázal zvíťaziť minimálne raz už predtým. Tento fakt vraví v neprospech doposiaľ nezvíťazivších Black Hrona a Hájeka.
Päť z posledných desiatich derby víťazov zaznamenalo jednotkový triumf už pred samotným derby (Touch of Genius, Timekeeper, Zoriana, Arcturus, Jardin Michelet). Toto kritérium spĺňa San Sebastian, Boulevard Blanqui a Cheeky Boy. Ninna Best dokázala uspieť v dostihoch druhej kategórie.
Len štyria (Touch of Genius, Timekeeper, Mon Cheri, Arcturus) z posledných desiatich víťazov odskakovali do dostihov ako totalizátorové prvé, druhé či tretie šance. V prípade derby z roku 2020 a víťazného Troop Commandera neboli stávky v Starom Háji prijímané. S najvyššou kvótou na závodisku prekvapivo štartoval minuloročný víťaz Jardin Michelet, ktorého kurz sa v daný deň vyšplhal až na 18,4:1. Česká pobočka Tipsportu favorizuje trojicu Pirlo – Cheeky Boy – San Sebastian, s akými kurzami nakoniec do derby odskočia sa uvidí v nedeľu.
Päť z posledných desiatich víťazov absolvovalo štart vo Veľkej jarnej cene alebo Starohájskom kritériu (Love Me, Arcturus, Troop Commander, Rabbit Red Jazz), prípadne Jarnej cene kobýl, či Cene Arvy (Zoriana). Z terajšej zostavy sa v niektorom z týchto dostihov ukázali Ninna Best, Merino, Osbourne, Hájek, Boulevard Blanqui, Black Hron, Duke of Meridian a Francis Gold.
Šesť z posledných desiatich víťazov si vyskúšalo bratislavskú dráhu už pred samotným derby (Love Me, Zoriana, Mon Cheri, Arcturus, Troop Commander, Rabbit Red Jaz). Tento trend hrá v neprospech San Sebastiana a Pirla, pre ktorých to bude premiéra.
Text: Kamila Gúčiková