Vrchol prvej tretiny aktuálnej dostihovej sezóny, 44. míting Turf Gala, priniesol viacero dobrých výsledkov aj pre kone v slovenskom tréningu. Mimoriadne sa darilo zverencom Jaroslava Línka, ktorí sa postarali o oba triumfy v hlavných testoch pre trojročné kone. Celkovo však zvíťazili v troch zápoleniach a pridali mnohé cenné umiestnenia. S úspešný trénerom, aj jazdcom v jednej osobe, sme sa k nedeľnému popoludniu v Starom Háji vrátili.
„Panuje u nás spokojnosť, pretože vyhrať tri razy na takom mítingu akým je Turf Gala, je vždy veľmi dobrý výsledok,“ hodnotí deň v podaní svojich zverencov Jaroslav Línek. Pri otázke, či mohlo niečo vyjsť aj lepšie sa ukazuje jeho perfekcionizmus, zároveň si ale je vedomý toho, že každý chce vyhrať a nie vždy je to možné. „Nepodarila sa nám Veľká cena Slovenska podľa predstáv, ale to sú dostihy a tak to je.“ K dvom triumfom v hlavných dostihoch sa v rámcovom programe pridala aj zatiaľ veľmi spoľahlivá La Pome De La Rose (Charm Spirit), reprezentujúca stajňu MNK Racing, ktorá po tuhom boji ukoristila trojkový šprint.
Aktuálne najvyššie hodnotení slovenskí trojročiaci sú v stajni jedného trénera
Po medzinárodnom mítingu Turf Gala sa zdá, že ročník slovenských trojročiakov je jeden z najsilnejších za posledné roky. Svoje o tom vie najmä Jaroslav Línek, keďže práve jeho zverenci ovládli oba testy pre klasický ročník. Stajňoví kolegovia Goldis (Golden Horn) a Free Folie (Free Eagle) zvíťazili v 38. Starohájskom kritériu (I kat., 2000m, 10 000 eur), respektíve 31. Cene Arvy (I kat., 1800m, 10 000 eur). Syn strednotratiarky Gallice (Fuisse) a super vytrvalca, štvornásobného Gr.1 víťaza Golden Horna (Cape Cross), získal v štyroch životných štartoch prvú trefu do čierneho. Ako dvojročný sa s dostihovým dianím zoznámil šiestou priečkou v štvrtej kategórii. Po zimnej pauze získal bronz a následne ôsme miesto v míľovej Veľkej jarnej cene. Na štart Starohájskeho kritéria teda nenastupoval ako preferovaný kôň. Český džokej Milan Zatloukal mu pripravil ideálny priebeh a Goldis v cieľovej rovinke ukázal, že v dlhších dostihoch s ním jednoznačne bude treba počítať. „Trošku sme progres očakávali. Nehovorím, že som vedel, že vyhrá, ale vedel som, že keď sa mu predĺži dištancia, tak to bude pre neho o dosť lepšie. Je to kôň na dlhé trate,“ podelil sa o svoje pocity pred dôležitým dostihom jeho tréner. Sám bol v sedle iného koňa, slovenského odchovanca Yukatana (Eagle Top), ktorý síce priletel záverom, ale viac ako šieste miesto nestihol. „Nevyšiel nám priebeh a nemohol ukázať, čo vie. Nevravím, že by Goldisa porazil, ale určite by sme dosiahli lepší výsledok.“ V sedle druhého potomka vynikajúcej Yuccy (Ivan Denisovych), osemnásobnej jednotkovej víťazky, nechýbal ani raz, a verný mu zostal aj do týchto dostihov. „Keď išli prácu s Goldisom, tak na tom boli narovnako. Takže som si ho nevybral preto, že by som mu veril viac, ale preto, že sa mi páčil už keď ako roček prišiel do vedľajšej stajne k pánovi Strniskovi. Vybral som si ho teda hneď, keď prišiel ku mne do tréningu a to je dôvod môjho výberu aj teraz,“ podelil sa o skutočnosti, ktoré zavážili pri rozdelení jazdcov.
Peter Strnisko, majiteľ stajne Strnisko, ktorá svoju históriu v slovenskom turfe datuje od roku 1999, vtedy ešte pod názvom Autoopravovňa Strnisko, sa má do ďalšej časti sezóny určite načo tešiť. Okrem žrebcov, ktorí sa budú usilovať o zisk modrej stuhy má v stajni aj zaujímavú trojročnú kobylu Free Folie, ktorej kroky povedú „kobylou“ cestou. Dcéra írskeho Gr. 1 plemenníka Free Eagle (High Chaparral) a vo Francúzsku behajúcej La Folie (Footstepsinthesand) naznačila potenciál už tretím miestom v Cene trojročných kobýl. Potom však prišlo mierne sklamanie v podaní šiestej priečke v jarnej klasike. Svoje možnosti ale naplno rozvinula v Cene Arvy, ktorú po boji s tréningovou kolegyňou Blue River (Fairlypi) vyhrala. „V dostihoch, ktoré doteraz Free Folie behala a najmä v Jarnej cene kobýl, sme mali hrozne zlý priebeh. Vôbec sa to tam nepodarilo a bola šiesta. Ale myslím si, že už vtedy, ak by sa ten dostih lepšie podaril, zaznamenali by sme iný výsledok,“ odhaduje skúsený kouč. Výborný výkon predviedla aj druhá zverenkyňa Jaroslava Línka v dostihu, slovenská odchovankyňa Blue River. Kobyla reprezentujúca stajňu Caruso, majiteľa aj chovateľa Karola Szaba, je dcérou dvojnásobnej dvojkovej víťazky Bathory (Celtic Swing), ktorá v chove dala aj jednotkového vytrvalca Bolthorna (Mikhail Glinka), či viacnásobnú víťazku na stredných tratiach Blue Bay (Shamalgan). „Blue River ukázala už v Jarnej cene kobýl, že niečo vie a teraz to opäť potvrdila. Trošku je smola, že štyri razy behala a štyrikrát bola druhá, ale hádam to aj s ňou raz pretrhneme a kobyla si vyhrá,“ zhodnotil doterajšiu kariéry bojovnej belky.
Všetci štyria budú pokračovať klasickou cestou. Goldisa a Yukatana najbližšie čaká štart v najdôležitejšom dostihu ich života, 31. Slovenskom derby. S predĺžením dištancie by podľa slov trénera nemali mať ani jeden problém, práve naopak, pôjde im to k duhu. Trochu inou cestou pôjdu kobyly, ktoré by mali absolvovať pred septembrovým Oaks ešte prípravný štart. „Blue River určite nepobeží Cenu Pat´s Music a čo sa týka Free Folie, musím to ešte prediskutovať a dohodnúť sa s majiteľom. Aj keď zrejme by som sa prikláňal k tomu, aby sme neutekali proti starším kobylám,“ objasňuje najbližšie plány. Reprezentantku stajne Strnisko vidí ako kobylu na dlhé trate, to sa však nedá úplne povedať o jej tréningovej kolegyni. „Blue River nie je typická vytrvalkyňa, ale myslím si, že 2000m ešte prestojí. Je ľahko voditeľná a šetrí sily do záveru. Doteraz vždy ukázala skvelú koncovku. Myslím si, že Slovenské Oaks ešte zvládne.“
Orry a Quessigny zhodne štvrtý
Nie je to tak dávno, čo začala spolupráca jednej z najúspešnejších českých stajní s Jaroslavom Línkom. Ku koncu minulej sezóny mu totiž stajňa Meridian zverila do tréningu vtedy dvoch zaujímavých trojročiakov. S vizitkou prchkého pulera prišiel triedový Quessigny (Recorder) a neskorý valach Orry (Adlerflug), ktorý dovtedy ničím nenaznačil, že by sa mal vyňať z radu prevádzkových koní. Opak je však pravdou. Veľmi zaujímavými nemeckými papiermi disponujúci ryšiak sa za krátku dobu vypracoval na aktuálne jedného z najlepších slovenských vytrvalcov. To, že by sa v ňom mohlo skrývať niečo viac, ako dovtedy ukázal, predviedol už v prvom štarte pod vedením slovenského trénera. Na konci minulého roka totiž zdemoloval konkurenciu v päťkovej Cene Lambertusa. Do aktuálnej sezóny vstúpil v apríli, takisto veľmi ľahkým víťazstvom, tentoraz o kategóriu vyššie. Vtedy sa začali tvoriť plány o ceste do Veľkej ceny Slovenska. V máji si prvýkrát zmeral sily s jednotkovými koňmi, a po tuhom boji o krk zdolal minuloročného derby víťaza Gaspariniho (Eagle Top) a všetko bolo rozhodnuté. V 39. Veľkej cene Slovenska (Gd-3 kat., 2400m, 27 000 eur) patril do širšieho okruhu favoritov. Vrchol dňa bol odbehnutý vo vražednom tempe a chvíľami sa zdalo, že to na slovenského, zatiaľ stále málo skúseného koňa, bude prirýchle. Nakoniec ale Orry zmobilizoval sily a v cieľovej rovinke predviedol dobrý finiš, ktorý stačil na štvrté miesto. „Videl som, že ten dostih je prepálený, a že to tie kone nemôžu v takom tempe vydržať až domov. Preto som aj išiel trošku opatrnejšie. On to tak má radšej, keď je dostih zo začiatku vlažnejší a má čas sa dostať na nohy a rozcválať sa. Potom je schopný ukázať tú svoju silnú koncovku. Nato, ako sa ten dostih vyvíjal tak som spokojný a myslím si, že to nebola hanba,“ ponúkol svoj pohľad na priebeh Veľkej ceny Slovenska. Potom ako si reprezentant stajne Meridian SK, manželov Poledníkovcov odpočinie, mal by v polovici júla zamieriť do Zlatého pohára pri slovenskom derby dni.
Vhodný dostih bude mať 16. júla aj Quessigny, tréningový aj stajňový kolega Orryho. Ten sa na Turf Gala predstavil v 39. Cene Scottish Rifla (L kat., 1800m, 13 000 eur), kde vybojoval blízku štvrtú priečku. Po vyskočení z boxov opäť hýril aktivitou, na protiľahlej rovinke sa ale zdalo, že sa chtivý hnedák podvolil a nechal usadiť. V cieľovej rovinke nenašiel odpoveď na finiš troch súperov, prvé miesto za medailovými pozíciami však uhájil bez väčších problémov. Poslednú dotáciu uchmatla slovenská odchovankyňa Blue Bay, polosestra Blue River z rovnakej centrály. „Quessigny je komplikovaný kôň na jazdenie. Má horúcu hlavu a na začiatku bol dosť hektický. Vystrieľal si tam náboje, ktoré mu chýbali v závere. Myslím si, že keby sa tak nestalo, mohol byť možno o jedno miesto lepšie. Ale inak som spokojný,“ priznal videné jeho jazdec a zároveň tréner, Jaroslav Línek. Podobným prejavom a až príliš veľkou chuťou závodiť sa prezentoval už v svojej rodnej krajine, kde stihol získať zemiakovú medailu v Listed dostihoch a zvíťaziť v Classe 2. Po dvojročnej sezóne sa presťahoval do českého tréningu a bol jednou z najväčších klasických nádejí u našich západných susedov. V opatere Radka Holčáka absolvoval päť štartov, z ktorých vyťažil päť umiestnení. Najcennejšie bolo striebro vo Veľkej jarnej cene. Ku koncu sezóny sa presťahoval na Slovensko a pod vedením Jaroslava Línka už stihol aj zvíťaziť. Korisťou sa mu stala 30. Jarná míľa, v ktorej mal pre seba tak dôležitý, ideálny priebeh.
Text: Kamila Gúčiková
Foto: Anton Martinec