Najviac koní do derby posiela naša najskúsenejšia trénerka Zuzana Kubovičová. Prostredníctvom jej troch zverencov, Boulevarda Blanquiho, Ninny Best a Black Hrona, bude usilovať o svoj štvrtý triumf v týchto dostihoch. Prví dvaja patria do okruhu širších favoritov, Black Hron môže podľa stávkových tendencií skôr prekvapiť.
Každý z inej krajiny
Najdrahším zo senickej trojice nádeji bol Boulevard Blanqui, ktorý bol zakúpený na francúzskej dražbe ročiakov spoločnosti Arqana prostredníctvom českej bloodstock agentky Hany Juránkovej za deväť tisíc eur. Matkou mohutného hnedáka je nemecká rodáčka Almilea, ktorá sa raz umiestnila v dostihoch na 1800m. Z predchádzajúcich štyroch štartujúcich potomkov, sú traja víťazi. Žrebec Ambro Glyde, ktorý je pravým bratom Boulevarda Blanquiho má na svojom konte zatiaľ jedno vystúpenie a to tretiu priečku v prútenkách v Nantes. Otcom oboch koní je v dvojročnej sezóne neporazený Ultra, ktorý bol doma na tratiach od 1600 do 2000m.
Black Hron prišiel do slovenského tréningu tiež ako ročiak, keď bol českým bloodstock agentom Tomášom Jandom angažovaný za sedem a pol tisíca eur na írskej dražbe spoločnosti Goffs. Jeho matka Star of Africa nikdy nevybehla a Black Hron je jej prvý potomok. Otcom je štvornásobný Gr.1 víťaz Golden Horn, okrem iného aj anglického derby v Epsome, ktorý bol na vytrvaleckých tratiach takmer nechytateľný.
Najlacnejšou bola Ninna Best, ktorá na nemeckej dražbe v Baden Badene stála ako ročka šesť tisíc eur. Matka Nina Buck absolvovala tri štarty, dva rovinové a jeden prekážkový, ani v jednom sa ale neumiestnila. Doposiaľ sa jej na dráhe pred hnedkou ukázal len jeden potomok, ktorý sa dokázal umiestniť. Otec domácej nádeje je írsky rodák Best Solution, trojnásobný Gr.1 triumfátor na vytrvaleckých tratiach.
Ninna Best cestou Zoriany
Pri otázke, aby čitateľom bližšie charakterizovali svojich zverencov sa trénerka riadi heslom, že dáma má prednosť a tak začíname pri Ninne Best. „Minulý rok som mala trošku obavy, že nám nevydrží. Bola málo vyzretá a mala stále trošku opuchnuté nohy. Keď ale odbehla prvé dostihy, nohy vyzerali lepšie ako pred nimi. To isté aj po druhých dostihoch. Tento rok ich má ako struny. Povahovo je pracovitá, bezproblémová, aj keď zvláštna. Čím viac cvála, tým viac puluje. Inak je psychicky vyrovnaná, dobre sa s ňou pracuje,“ necháva nahliadnuť do zákulisia a svojich pocitov.
Reprezentantka stajne PD Kúty začala svoju kariéru bezchybne. V dvoch rokoch zvíťazila už pri premiére v štvorkovej Cene Dorothey. To, že to nebola náhoda potvrdila o mesiac neskôr v Memoriáli MVDr. Pavla Šarišského, kde si pohrala so súpermi a pripísala si zadržané 14-dĺžkové víťazstvo. V tejto chvíli bolo očividné, že Zuzana Kubovičová má v stajni mimoriadne talentovanú nádej do klasickej sezóny. Hneď pri vstupe do nej zaznamenala ale tesnú porážku, keď ju na cieľovej páske chytila tréningová kolegyňa She Free. Kvalitný výkon podala aj v Cene Arvy, kde obsadila bronzovú pozíciu, dve dĺžky od víťaznej Vermelho. „Zvolili sme približne takú cestu akou išla Zoriana,“ objasňuje senická šéfka a pri otázke nato, či je Ninna Best jej najväčšou šancou na výhru od čias výnimočnej belky príliš neváha. „Je to veľmi dobrá kobyla, ale Zoriana bola len jedna.“
Hnedka, ktorá je známa tempárskym prejavom doposiaľ neurobila nič zle. Vo všetkých štyroch štartoch nespadla s medailovej pozície, derby dištanciu si ale vyskúša po prvýkrát až v modrej stuhe. „Ninna je poctivá kobylka a zatiaľ ukazuje, že by to mohlo byť dobré, je u nej vytrvalosti dosť. Nemá možno ten koncový šmrnc, ale vytrvalosť áno. Ona v tých zimných objemových robotách, ktoré robili všetci spolu, žrebce aj kobyly, čím dlhšie cválala, tým lepšie to znášala. Nebývala vôbec zadýchaná. S takou bravúrnosťou to zvládala, že som až bola prekvapená,“ potvrdzuje predpoklady vychádzajúce z jej pôvodu. V 32. Slovenskom derby sa do jej sedla vyhupne skúsený český džokej Martin Srnec, ktorý dlhodobo pôsobí v zahraničí. So Zuzanou Kubovičovou ho spája vydarená spolupráca, keďže dva z jej troch derby víťazov jazdil práve on. „Martina Srnca som vybrala na Ninnu Best, pretože vie aj tempo odhadnúť aj s kobylami dosahuje dobré výsledky,“ vysvetľuje svoju jazdeckú voľbu.
Boulevard Blanqui udivoval, teraz sa trošku hľadá
Pred začiatkom kariéry Boulevard Blanquiho Zuzana Kubovičová neočakávala, že sa z neho vykľuje najlepší dvojročiak sezóny a turfmanmi najsledovanejší kôň v klasickej sezóne. „V dvoch rokoch som si ani nemyslela, že to bude taký výborný kôň. Ale už prvý štart naznačil, že v ňom niečo je. Na začiatku dlho dozrieval, bol obrovský. Cez zimu mal 480, pomaly aj 500kg. Keď ale začal behať dostihy, vážil už nejakých 450, 460kg. Musel trošku schudnúť a potom sa mu začali aj nohy rozväzovať. Povahovo je takisto veľmi dobrý a charakterný,“ vracia sa do minulosti. Reprezentant stajne Egl sa s dostihovým ruchom zoznámil v septembri minulého roka, keď svojim súperom v Cene Nasha nadelil viac ako štyri dĺžky. O mesiac nato ukončil impozantne dvojročnú sezónu v Karpatskej cene. Stále zeleno cválajúci hnedák deklasoval súperov o sedem dĺžok. Vtedy museli mnohí turfoví odborníci pátrať hlboko v pamätiach, kedy naposledy bol v slovenskom tréningu dvojročný kôň takýchto kvalít.
Očakávania pred klasickou sezónou boli veľké. Vstúpil do nej druhým miestom vo Veľkej jarnej cene, kde po veľmi zlom priebehu nestačil len na vtedy víťazného Gabona. Ten ale o triumf medzičasom prišiel pre pozitívny dopingový test a tak slovenský žrebec stále živí nádej na trojkorunu. V druhom štarte, Starohájskom kritériu, dostihy odvodil a v závere ho predbehli dva finišujúce kone. „Myslím si, že je to dobrý kôň. Dobre pracuje, dobre sa jazdí, ale tento rok ma trošku udivuje, že keď príde na dostihy, tak je taký hektickejší. Už vie, že keď príde do Bratislavy bude musieť zase utekať naplno. Ukazuje to už v padoku. Minulý rok chodil ako úplný flegmatik, tento rok je už taký živý. Už keď odskočí z mašín, tak chce dosť utekať a tie sily, ktoré vyplytvá na začiatku, mu chýbajú pri konci. Dosť sme na tom pracovali, tak dúfam, že to teraz nejako zvládneme. V práci je ale ľahko jazditeľný, aj dievčatá ho môžu jazdiť. Nemá žiadne zlozvyky, je to charakterný kôň,“ objasňuje tohtoročné komplikácie na dostihoch skúsená trénerka.
Murzabayev, Janáček, Abík a ďalšie esá
Čo sa týka jazdeckého obsadenia pred vrcholom, realizačný tím sa pokúšal urobil všetko, čo bolo možné. „Na začiatku boli plány s jazdcami veľké. Najskôr mal jazdiť Murzabayev, potom sme oslovili Janáčka, potom sa sám ozval Miško Abík, že bude jazdiť. Oslovili sme ešte dokonca aj Lukáška a Georgjeva, ale nikto nemohol prísť,“ vymenúva jedno veľké meno za druhým. Jazdeckým partnerom najväčšej domácej nádeje nakoniec bude český džokej Martin Laube. „Nakoniec som vyberala podľa toho, ako by mal ktorý jazdec danému koňovi pasovať. Martina som teda vybrala, pretože si myslím, že má dosť pokojnú ruku a Boulevard má podobný štýl cválania ako mal napríklad Besthon. A s ním si Martin veľmi dobre rozumel. Dal mu dlhú oťaž a on pod ním cválal úplne inak, ako pod druhými jazdcami,“ prezrádza dôvody, ktoré ju doviedli k tejto voľbe. Džokej si už stihol svojho štvornohého partnera aj vyskúšať. „Martin si bol na Boulevarda aj sadnúť v práci. Myslím si, že to bol dobrý ťah. To, že toho koňa trošku spoznal by mohla byť veľká devíza. Bude mu môcť teraz viac veriť. Myslím si, že si pozeral tie jeho dostihy a videl, že je trošku hektický. Ale teraz keď ho doma odjazdil, tak povedal, že je to úplne jednoduchý kôň na jazdenie. Verím, že teraz bude uvoľnenejší a možno mu spraví priebeh, ktorý mu bude pasovať,“ dúfa Zuzana Kubovičová, ktorá sa derby dištancie aj vzhľadom na pôvod, v ktorom figurujú Galileo či Monsun nebojí, no pripúšťa, že možné je všetko.
Čertík s otáznym dištančným optimom
Aj takto by sa dal charakterizovať posledný z trojice predstavovaných koní. „Black Hron je taký čertík. Je stále veselý, vyskakuje, avšak nie je ťažko jazditeľný, jazdia ho dievčatá. Ale či to bude až taký vytrvalec,“ zamýšľa sa nad dištančnými vlohami a dodáva: „Minulý rok naznačoval, že ním bude. Utekal dlhé dostihy a vedel v nich utekať pekne koncom.“ Dostihovú kariéru začal už v júli a to druhým miestom v Cene Ryana. Rovnakú priečku zopakoval aj v už dvojkovej Cene spoločnosti ARQANA, kde nestačil len na Aphelie Light. Sezónu uzavrel v Karpatskej cene, kde tesne prehral súboj o striebornú priečku s Anikou.
Tento rok sa na dráhe prvýkrát predstavil v jarnej klasike a získal štvrté, respektíve po novom tretie miesto. V Starohájskom kritériu patril do širšieho okruhu favoritov, svoju spoľahlivosť ale nepotvrdil a po aktívnom priebehu docválal na predposlednej priečke. „Nevedela som si to vôbec vysvetliť, že prečo nemal koniec. Zatočil do cieľovej roviny na dobrej pozícii, ale vôbec nezabral. Bola som z toho v šoku. Dovtedy mal v dostihoch záver a zrazu nič. Vraveli mi, že nemá rád, keď ho niekto vezme nasilu späť. Musí sa nechať najskôr trochu utekať a potom zobrať späť. A Jirko ho trošku zobral, usadil ho pozične dobre, všetko bolo v poriadku. Tak neviem čo sa stalo, či sa on sám nato vykašlal. Niekde bola skrátka chyba, nebolo to dobré,“ zamýšľa sa nad možnými príčinami tohto výpadku trénerka. Sama je zvedavá, aký dojem zanechá v derby. „Neviem, čo sa tam stalo, tak uvidíme teraz, ako sa v nedeľu s tou dlhou dištanciou vysporiada. Papierovo si myslím, že by mohol byť dlhší, aj keď postavu nato úplne nemá. Z maminej strany tam má Shamardala, ktorý ho mohol trochu skrátiť, ale zase otec je derby víťaz. Je to taká lotéria. Pracoval ale dobre, s Boulevard Blanquim odrobil všetky roboty a bez problémov s ním držal krok. Myslela som si, že už v tom Starohájskom kritériu ho môže aj poraziť, no ale zatočil do cieľovky a zostal stáť,“ premýšľa. V 32. Slovenskom derby ho prvýkrát povedie žena, česká džokejka Martina Havelková. „Myslím si, že tá babská ruka nebude taká tvrdá a možno mu trošku ulahodí,“ komentuje dôvod výberu.
Dobrý kôň nie je všetko, treba aj šťastie
Ostrieľaná Zuzana Kubovičová svojim zverencom verí, ale uvedomuje si, že na úspech sa musí spojiť viacero vecí. „Chceli by sme spraviť dobré výsledky, aby boli hlavne majitelia spokojní. Keď budú oni spokojní, budeme aj my. Prajem si, aby sme im spravili radosť a nie nejakú hanbu, či prepadák. Dúfam, že so cťou tie dostihy absolvujeme a všetci potvrdia, že tam patria. A hlavne nech sú zdraví, to je u koní prvoradé. Vravela som to včera aj do televízie, že veľkú jarnú vyhráva najrýchlejší kôň, derby najšťastnejší a st. leger ten najlepší. Takže potrebujeme teraz hlavne to šťastie, nestačí mať dobrého koňa, všetko musí klapnúť,“ vyslovuje svoje želanie na záver nášho rozhovoru.
Text: Kamila Gúčiková