Posledným dostihom, ktorý si rozoberieme bude vytrvalecký 30. Zlatý pohár spoločnosti MPL (rovina I kat., cena, 2600m, 4+, 7500 eur). Na štart sa do tretice postaví deväť plnokrvníkov. Známe mená, ale aj kone, ktoré sa medzi špičku snažia pretlačiť.
1.DECAMERON (CZE) – dž. Milan Zatloukal
(tr. Eva Záhorová, st. Václav Neckář)
Veľmi spoľahlivý kôň, ktorý len jedenkrát z trinástich životných štartov skončil mimo tabuľu. Minulý rok dvakrát zvíťazil v dostihoch štvrtej kategórie a pridal viacero umiestnení v trojkách. Túto sezónu začal triumfom v Lysej nad Labem a potom zamieril do jednotkového Memoriálu Vlastimila Smolíka, kde skončil na blízkom štvrtom mieste a naznačil svoje možnosti. V Dvojnásobnej karlovarskej míli zase dlho trápil víťazného Vévodu. Progresívny hnedák sa ale v nedeľu stretne s vytrvaleckou špičkou, ktorá môže byť nad jeho sily. Spolu s Vévodom by mohli zviesť súboj o chvost tabule.
2. RAMSSIO (IRE) – dž. Radek Koplík
(tr. Zdeno Koplík, st. Stáj Cikáda)
Sedemročný valach, ktorý patril k špičke českých vytrvalcov v rokoch 2019 a 2020. V opatere Václava Luku sa mu podarilo vyhrať v St Legeri, ale aj českom Zlatom pohári. Potom sa však na rok a pol kvôli zdravotnej indispozícii odmlčal a po návrate zatiaľ na svoju vtedajšiu výkonnosť príliš nenadviazal. Minulú sezónu absolvoval sedem štartov vo Francúzsku, z ktorých vyťažil tri umiestnenia. Cez zimu sa presťahoval do tréningu Zdena Koplíka a vstup do sezóny v Karlovarskej dvojnásobnej míli sa skončil neúspechom. Outsider.
3. PALMERA (GER) – dž. Petr Foret
(tr. Zuzana Kubovičová, st. Kovometal)
Palmera má začiatok tejto sezóny lepší ako minulý a do Zlatého pohára opäť pôjde po triumfe v dvojkovom Memoriáli Karola Firbasa. Do sezóny vstúpila štvrtým miestom vo Veľkej aprílovej cene, kde na kratšej dištancii predviedla dobrý výkon. Ten zopakovala aj v Cene první dámy ČR, kde to stačilo na bronzovú pozíciu. Následne zvíťazila v už spomínanom Memoriáli Karola Firbasa. Tento rok sa javí byť v lepšej forme a preto by mohla zabojovať o medailu.
4. MEDELIN (GER) – dž. Václav Janáček
(tr. Jozef Chodúr, st. BORMANN)
Spoľahlivo behajúca stajňová kolegyňa Opasana. V minulej sezóne absolvovala šesť dostihov, trikrát zvíťazila a trikrát sa umiestnila. Od triumfu zo štvrtej kategórie sa dopracovala až k zisku bývalej „jednotky“, Ceny Quissisany. Do aktuálnej sezóny vstúpila štvrtým miestom vo Veľkej májovej cene, načo následnej nadviazala piatou priečkou vo Veľkej cene Slovenska. Každým štartom sa pomaly zlepšuje, otázna je dištancia, ktorú síce ešte nevyskúšala, ale nemusela by byť problémom. Ako kobyla má úľavu a tak by výsledok z Turf Gala mohla zopakovať, prípadne trošku vylepšiť.
5. VIGNETTA (CZE) – dž. Adam Florian
(tr. Zdeněk Seménka, st. Cardboard)
Druhá z kvalitných českých odchovancov na štarte. Minulý rok zvíťazila v Oaks a následne dobehla tesne tretia v St Legeri proti žrebcom. Do aktuálnej sezóny vstúpila striebrom v Memoriáli Vlastimila Smolíka, kde za sebou o dve dĺžky nechala Decamerona. V českej obdobe tohto dostihu si proti elite tiež nepočínala zle, keď finišovala na šiestom mieste. Adeptka na tabuľový dobeh.
6. GASPARINI (CZE) – dž. Jiří Palík
(tr. Jan Demele, st. TIPPLER Group s.r.o.)
Minuloročný trojnásobný klasický víťaz si drží vysoký štandard aj túto sezónu. Vo Veľkej májovej cene prehral o krk s Orrym a vo Veľkej cene Slovenska mu porážku oplatil, keď finišoval tretí, o jedno miesto lepšie. Posledný štart, ktorý absolvoval je len dva týždne starý. Pozrel sa na poľskú Listed scénu, kde neuspel. Ťažký dostih v nohách a málo času na regeneráciu ponúka výhodu „oddýchnutej“ konkurencii. Spolufavorit, respektíve kôň, ktorý by mal s Orrym zviesť súboj o víťazstvo.
7. STRATOSFERIC (IRE) – dž. Szczepan Mazur
(tr. Marián Štangel, st. MPL Racing)
Slovenská reprezentantka má z minulej sezóny na konte štvrtú priečku z Ceny Arvy a Slovenského derby. V Oaks a St Legeri skončila druhá, respektíve tretia. Štvorročné kone majú prechod po náročnej klasickej sezóne medzi staršie kone náročný a to sa v prvom štarte prejavilo aj u Stratosferic, keď uzavrela dobeh Veľkej májovej ceny. Zrejme sa po tomto dostihu zdvihne a metre naviac jej pomôžu. Napriek tomu sa v silnej konkurencii cez stred štartovej listiny nedostane.
8. ORRY (GER) – dž. Jaroslav Línek
(tr. Jaroslav Línek, st. Meridian SK)
Nová hviezda v slovenskom tréningu na scéne. Jeho obrovský progres, ktorý predviedol po štvorkovom triumfe na úvod sezóny vo Veľkej májovej sme už hovorili. Nesklamal ani vo Veľkej cene Slovenska, kde finišoval na štvrtom mieste. Z pozície najšancovejšieho koňa v slovenskom tréningu by tento dostih mohol vyhrať.
9. VÉVODA (CZE) – dž. Jiřina Andrésová
(tr. Dušan Andrés, st. DC Zámrsk MUDr. Bruna)
Vévoda sa z nižších kategórii minulý rok vypracoval do dvojkovej spoločnosti a po dvoch triumfoch si tento rok vyskúšal aj jednotkovú konkurenciu. Do sezóny vstúpil predposledným miestom v dvojke. Nasledujúci štart bol o čosi lepší, keď v jednotkovom debute obsadil piate miesto. Najväčší životný triumf si ale na konto pripísal až v polke júna, keď víťazstvom v Dvojnásobnej karlovarskej míli splnil prianie o jednotkovom triumfe svojej jazdkyni Jiřine Andrésovej. Zrejme by v nedeľu privítal aj dlhšiu dištanciu. Vévoda zreje ako víno, dnešná spoločnosť ale bude ešte náročnejšia. Bratislavská dráha bude jeho ofenzívnemu štýlu svedčať a tak by mohol zabojovať o posledné miesto na tabuli.
Náš tip: Orry – Gasparini – Palmera
Po stopách štatistík
Päť z posledných desiatich víťazov bolo registrovaných slovenskou dostihovou autoritou. Tými úspešnými boli Atack (2013), Oriental Sky (2017), Gaston (2019), Bolthorn (2020) a Cape Crown (2022). Štyri slovenské kone budú mať šancu na svojich predchodcov nadviazať.
Z deviatich jazdcov, ktorých nájdeme na štartovej listine už tento dostih dokázali vyhrať štyria. Tri triumfy má na konte Jaroslav Línek, ktorý uspel v sedlách Tempeltänzera (2006), Oriental Skya (2017) a Carla Biraghiho (2021). Jedenkrát sú v listine víťazov zapísaní aj Radek Koplík so Saltanat (2014), Petr Foret s Felixom (2018) a Václav Janáček s Cape Crownom (2022).
Z deviatich zúčastnených trénerov už víťazov tohto dostihu v minulosti nachystali štyria. Najstaršie sú triumfy Zuzany Kubovičovej prostredníctvom Tempeltänzera (Devil River Peek) v roku 2006 a Atacka (Mamool) v roku 2013. Aj Jozef Chodúr pripravoval víťaza jediného „skráteného“ ročníka Bolthorna (2020) a o dva roky neskôr aj zatiaľ posledného víťaza Cape Crowna (Zoffany). V roku 2017 zvíťazil Oriental Sky (Tiger Hill) z lotu Jaroslava Línka a v roku 2019 Gaston (Youmzain), ktorého trénoval Marián Štangel.
Dve z deviatich stajní poznajú chuť víťazstva v Zlatom pohári. Prvou je päťkrát úspešná MPL Racing zásluhou štvornásobného rekordmana tohto dostihu Ryana (2007 – 2010) a Gastona, ktorý zvíťazil v roku 2019. Druhým subjektom je stajňa BORMANN, ktorej patrí Cape Crown, víťaz minulého ročníka. Slovenská pobočka v Čechách veľmi úspešnej stajne Meridian síce ešte úspech v týchto dostihoch na svojom konte nemá, manželia Poledníkovci ale vlastnili Autora (Authorized), ktorý zvíťazil v rokoch 2015 a 2016 a takisto Carla Biraghiho (Galileo), víťaza z roku 2021.
O najrýchlejší vybehnutý čas sa v roku 2002 postarala Lisibila (Acatenango) z lotu nemeckého trénera Emmericha Schweigerta. V sedle so Zoltánom Vargom zvíťazila v čase dve minúty, štyridsaťjeden sekúnd a tridsaťpäť stotín.Lepší čas síce v tabuľke svieti pri mene odchovanca slovenského majiteľa Karola Szaboa Bolthorna (Mikhail Glinka), vtedy sa ale Zlatý pohár utekal na dištancii o dvesto metrov kratšej.
Na štartovej listine jubilejného 30. ročníka figurujú štyri kobyly. Zaujímavým faktom je to, že z doterajších dvadsiatich troch víťazov bolo päť kobýl a to v konkurencii silnejšieho pohlavia nie je málo. V roku 1997 zvíťazila Iles (Acatenango), v roku 2002 Lisibila, o rok neskôr Oxalana (Lagunas), v 2011 to bola Leo Gali (Galileo) a posledná víťazka je pred deviatimi rokmi úspešná Saltanat (Duke of Marmalade).
Poslednou informáciou zo štatistík je, že existujú rôzne kritéria, podľa ktorých si majitelia vyberajú svoje budúce nádeje. Aj keď to zväčša býva rodokmeň či výsledky, občas sa stane, že jedným z nich môže byť aj sfarbenie. Určite to nie je faktor kvality koňa, ale je zaujímavé, ako sa jednotlivým „farbám“ darí. V listine víťazov vytrvaleckého Zlatého pohára nájdeme štyroch ryšiakov. Sú nimi kobyly Oxalana a Saltanat, ktoré zvíťazili v rokoch 2003 respektíve 2014 a valasi Felix (2018) či Carlo Biraghi (2021). Rozšíriť túto kolekciu bude mať v nedeľu možnosť šancový Orry. Doposiaľ sa tento dostih nepodarilo vyhrať žiadnemu belušovi, túto skutočnosť tak môže zmeniť Palmera.
Text: Kamila Gúčiková